Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı
Geri Dönüşüm, Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı

Yazın sıcak günlerde severek tükettiğimiz dondurmaların kaplarını farklı şekilde değerlendirmek mümkün. Genel olarak saklama ya da yemek kabı olarak kullanılan bu kaplar, kendin yap ve geri dönüşüm çalışmalarında da sıkça kullanılıyor. Malzeme saklama kutusu, organizer olarak kullanılan dondurma kaplarını bugün kaşıklık olarak değerlendireceğiz. Dondurma kabından kaşıklık yapımı çalışmasının detaylarını inceleyerek siz de bu hoş geri dönüşüm projesini hayata geçirebilirsiniz.

Dondurma Kabından Kaşıklık Yapımı

Dondurma kabını kaşıklık olarak değerlendirmek için ilk olarak üzerinde bulunan baskılarını temizlemek gerekir. Bunun için elinizde bulunan kapların üzerinin kaplandığı malzemelere dikkat etmek gerekir. Kapaklardaki ve kap yanlarındaki desenleri çıkarmak için bulaşık teli, su ve cif kullanmanız yeterli olacaktır. Su olarak soğuk su kullanmanız kabı sürtme aşamasında sert kalması için daha uygundur. Ancak bazı baskılar inatçı olabilir. Bu durumda hafif sıcak su kullanabilirsiniz. Dondurma kabını kaplamak için desenli kağıt, kumaş, kaplama kağıdı ya da bizim kullandığımız gibi naylon poşet kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1,5-2 litrelik dondurma kabı
  • Makas
  • Falçata
  • Desenli naylon poşet
  • Japon yapıştırıcısı
  • Kalem

Yapılışı

Dondurma kabından kaşıklık yapmak için ilk olarak kabın üzerindeki desen ve yazıları temizleyin. Ardından kabın kapak kısmına su bardağı yardımı ile iki çember çizin. Bu çemberleri kesip çıkarın. Kesme işleminde zorlanıyorsanız sıcak suda kapağı biraz bekletebilirsiniz. Kapaktan yuvarlak parçaları kopardıktan sonra kaplama işlemine geçebilirsiniz. Kabı kaplamak için baskı yerlerini kapatacak büyüklükte naylon poşet kesin. Kestiğiniz poşeti japon yapıştırıcısı ya da başka güçlü bir yapıştırıcı ile yapıştırın. Kapak kısmı için naylondan desenler kesin. Bu desenleri yine yapıştırıcı ile yapıştırın. Kapağı kapatarak kaşıklığınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dondurma kabından kaşıklık yapımı geri dönüşüm projesini hazırladıktan sonra kaplamak yerine isterseniz boyama işlemi de yapabilirsiniz. Boyamak için sprey boya ya da akrilik boya kullanabilirsiniz. Boyama işleminden sonra boyanın kurumasını bekleyip sabitlemek için vernikleyebilirsiniz. İsterseniz benzer şekilde kaplama ve boyama yaparak kaşıklık yerine makyaj malzemelerinizi koyabileceğiniz organizer de hazırlayabilirsiniz. Bu çalışmada biraz daha hayal gücünüzü zorlayıp daha fazla süsleme yapabilirsiniz. Çalışmanın detayları için Youtube kanalımızdan videomuzu izleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir