Eski Tişörtten Dikişsiz Çanta Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Eski Tişörtten Dikişsiz Çanta Yapımı

Eski tişörtten dikişsiz çanta yapımı çocukların eskimiş yazlık kıyafetleri ile yapılabilecek geri dönüşüm çalışmalarından birisidir. Son derece kolay bir şekilde dikiş makinesi ya da iğne iplik kullanmadan siz de kız çocuklarınız için renkli çok hoş çantalar hazırlayabilirsiniz. Kızınızın çok severek giydiği ancak artık üzerine olmayan kıyafetini çanta olarak görmesi de onu çok mutlu edecektir.

Eski Tişörtten Dikişsiz Çanta Yapımı

Eski tişörtten çanta yapımı için kız çocuklarının giydiği kolsuz tişörtlerden kullanabilirsiniz. Genelde boncuklu, pul işlemeli ya da renkli desenleri bulunan bu tişörtler ile farklı tasarımlarda çantalar hazırlayabilirsiniz. Çantanın büyüklüğüne göre üst ön kısmından kol altı hizasından düz bir şekilde kesin. Eğer kapak yapacaksanız çantanız için tişörtün arka kısmını biraz uzun bırakıp çanta kapağı şeklinde kesebilirsiniz. Kapağı cırt cırt ya da düğme ile kapatılacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Eğer çalışmamızdaki gibi düz, poşet şeklinde bir çanta hazırlayacaksanız, tişörtün arka kısmını da düz şekilde kesebilirsiniz. Kestiğiniz yerlerin iplerini gizlemek ve daha düz bir görüntü sağlamak için kenarlarından biraz kıvırıp yapıştırın. Bunun için tişörtü tersine çevirin ve silikon ya da kumaş yapıştırıcısı ile ince bir şekilde yapıştırın.

Çanta alt kısmını da isterseniz yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz. Ancak daha süslü ve daha hoş bir tasarım için püskül yapabilirsiniz. Bizim çalışma için kullandığımız tişörtün alt kısmı şerit şerit püsküller şeklindeydi. Sizin tişörtünüz düz ise makas yardımı ile belirli bir uzunlukta şerit şerit tişörtün alt kısmını kesebilirsiniz. Sonrasında püskülleri karşılıklı olarak birbirine sıkıca düğümleyin. Sıkıca yaptığınız bu düğümler çantanın alt kısmının tamamen kapanmasını sağlayacaktır.

Çanta sap kısmı içinse her hangi bir sağlam, kalın ip kullanabilirsiniz. İsterseniz bunun için tişörtten uzunca bir şerit kesip onu sap olarak kullanabilirsiniz. Ya da penye ipler ile uzunca bir sap hazırlayıp çantaya monte edebilirsiniz.

Dikişsiz çanta yapımı özellikle dikiş dikmeyi bilmeyenler için güzel bir çalışmadır. Bu çalışmayı siz de yapmak isterseniz aşağıdaki resimli anlatıma göz atabilirsiniz. Daha detaylı anlatım içinse kadinhanem Youtube kanalımızda yer alan videomuza da göz atabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir