Evadan Kalem Arkası Yapımı
Kendin Yap, Nasıl Yapılır

Eva ile Kalem Arkalığı Nasıl Yapılır

Eva, hobi çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Renkli, desenli, simli, kendinden yapışkanlı çeşitleri olan evalardan şekil çıkarmak, çıkarılan şekillerin kullanılması son derece kolaydır. Okullarda eğitici aktivitelerde de sıkça kullanılan evalar ile kalem arkalığı yapmak da son derece kolay. Bu yazımızda sizlerle 2 adet farklı kalem arkalığı yapımının detaylarını anlatacağız. Eva ile kalem arkalığı nasıl yapılır sorusunun detaylarını yazı devamında bulabilirsiniz.

Eva ile Kalem Arkalığı Nasıl Yapılır

Eva kullanarak kalem arkalığı yapmak için kullanılabilecek iki farklı ve pratik yolu sizlerle paylaşacağız. Evadan kalem arkalığı yapmak için kalp, yıldız, gülen yüz, hayvan şekilleri, çiçekler ya da geometrik desenler kullanılabilir. Hazırlamak istediğiniz kalem tepeliğinin şablonunu internet üzerinden arama yaparak istediğiniz boyutta bulabilirsiniz. İlk önce kağıda çizdiğiniz bu şablonu daha sonra eva parçası üzerine çizip keserek kalem tepeliğini hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Hazırlamak istediğiniz desenin şablonu
  • Kalem
  • Makas
  • Renkli kalemler
  • Sıcak silikon
  • Oynar gözler

Yapılışı

İlk olarak kesmiş olduğunuz şablonu eva üzerine yerleştirin. Dikkatli bir şekilde kenarından gidin. Bu aşamada isterseniz kalem kullanabilir, isterseniz de kürdan ile iz çıkararak şablonu evaya uygulayabilirsiniz. Şablonu evaya çıkardıktan sonra kenarından makas ile kesin. Örnek çalışmada hazırladığımız gülen yüzlü kalem arkalığını kalem üzerine sabitlemek için burun kısmından iki adet küçük çeltik attık. Bu şekilde kalemi çeltiklerden geçirip kalem tepeliğini kullanabilirsiniz. İkinci yöntem olarak ise tepeliğin arkasından bir şerit yaparak kalemi bu şerit içinden geçirerek sabitleyebilirsiniz. Şeridi kalem tepeliğine silikon ile yapıştırmadan önce şerit altına kalem koyarak aradaki mesafeyi ayarlayabilirsiniz.

Eva ile kalem arkalığı yapımı sırasında oynar göz ya da küçük parçaları sıcak silikon ile yapıştırabileceğiniz gibi başka yapıştırıcı ile de yerlerine sabitleyebilirsiniz. Eğer oynar göz yoksa bunun yerine yine eva kullanabilir, evde bulunan düğmeleri göz olarak yerleştirebilir ya da kalem ile boyayarak gözleri hazırlayabilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız evadan kalem tepeliklerine ip, pul gibi eklemeler yapıp daha da farklı bir tasarım yapabilirsiniz. Çalışmanın detaylarını Youtube kanalımızdaki videodan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=saBE3RB9HtQ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir