Doğal Antibakteriyel Jel Yapımı
Güzellik, Pratik Bilgiler

Evde Antibakteriyel Jel Yapımı

Evde antibakteriyel jel yapımı bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlamada etkili doğal bir jel hazırlamak için uygulanır. Az malzemesi olan bu jeli, herkes evinde hazırlayıp kullanabilir. Tamamen doğal malzemeler ile kısa sürede hazırlanan antibakteriyel jel, özellikle soğuk havalar ile birlikte daha fazla ortaya çıkan, solunum yolu ile bulaşan grip, nezle gibi hastalıklara karşı önlem almada kullanılabilir. Evde, iş yerinde, okulda ya da her tür kamuya açık alanda bu jeli kullanarak bakterilerin yok edilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Evde Antibakteriyel Jel Yapımı

Bulaşıcı hastalıklara karşı önlem almada en etkili malzemelerden olan antibakteriyel jeller, evde ya da işyerlerinde düzenli olarak kullanılabilir. Hazır olarak satılan türleri de bulunan bu jellerden evde de hazırlayabilirsiniz. Doğal malzemeler ile hazırlanan evdeki antibakteriyel jel çeşitleri, ellerin tahriş olmadan bakterilerden korunmasını sağlar.

Gerekli Malzemeler

  • 170 ml temiz, saf su
  • 2 yemek kaşığı doğal aloe vera jeli
  • 20 damla limon yağı
  • 10 damla kekik yağı
  • 10 damla tarçın yağı
  • 10 damla okaliptüs yağı
  • 10 damla karanfil çiçeği yağı

Hazırlanışı

Jeli hazırlamak için uygun büyüklükte kapaklı bir şişeye ihtiyaç vardır. Jeli hazırlamadan önce şişeyi temizleyip kurulayın. Ardından şişe içine ilk olarak suyu koyun. Üzerine kalan malzemeleri belirtilen miktarda ekleyin. Şişe kapağını kapatın. Malzemelerin karışması için şişeyi iyice çalkalayın. Jeli kullanmak için daha küçük şişelere bölebilirsiniz. Her kullanım öncesinde jel şişesini güzelce çalkalamayı unutmayın.

Yukarıda verdiğimiz antibakteriyel jel yapımına alternatif olarak sadece lavanta yağı ve aloe vera ile hazırlanan bir diğer tarifi de deneyebilirsiniz. Bu tarif için; çeyrek su bardağı aloe vera yağı ve 20 damla lavanta yağını karıştırın. Bu karışımı ellerin hijyeni için kullanabilirsiniz.

Doğal antibakteriyel jel tarifleri, dışarıda satılan jellere göre daha ekonomiktir. Evde her zaman hazırlayabileceğiniz bu jelleri düzenli kullanarak hem genel sağlığınızı koruyabilir, hem de ellerinizin doğal bakımını yapabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir