Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Evde Marakas Yapımı

Evde marakas yapımı eğlenceli ve öğretici okul öncesi aktivitelerden birisidir. Evde çocuklar için yapılan müzik aletlerinin başında gelen bu çalışma ile anne babalar, çocukları ile eğlenceli ve verimli vakit geçirebilir. Gerçek ses çıkaran müzik aletlerinden olan marakas için küçük pet şişeler kullanılabileceği gibi plastik kaşık ve sürpriz yumurta kapları da kullanılabilir. Bu yazımızda sizlerle plastik kaşıklar ile hazırlanan marakas yapımının detaylarını paylaşacağız.

Evde Marakas Yapımı

Evde marakas müzik aleti yapmak için farklı malzemeler kullanılabilir. Marakas sesi çıkarması için kap içine taneli malzemeler konulması gerekir. Taneli malzemelerin büyüklüğüne, miktarına ve kapların büyüklüğüne göre çıkan ses değişebilir. Marakas kapları içine mercimek, pirinç, bulgur, şehriye, iri taneli tuz ve benzeri malzemeler konulabilir.

Gerekli Malzemeler

  • Sürpriz yumurta kabı
  • 2 adet plastik kaşık
  • Renkli bantlar
  • Mercimek, pirinç ya da şehriye

Hazırlanışı

Marakas yapımı için ilk olarak kap içine biraz taneli malzeme koyun. Kabın en fazla yarısına kadar doldurmanız yeterli olacaktır. Sürpriz yumurta kabının altında ya da üzerinde delikler var ise buradan taneli malzemelerin çıkmaması için bat ile kapatın. Plastik kaşıkları birbirinin üzerine ağız kısımları denk gelecek şekilde koyun. Kaşıkların sap kısımlarını güzelce bantlayın. Yemek için kullanılan kısımlarının içine kabı yerleştirin. Ortalayıp güzelce bantlayın. Bantlamak için renkli ve desenli bantlar kullandığınızda marakasınız daha güzel olacaktır. Aynı çalışmayı küçük pet şişeler ile yaparken, pet şişe içine taneli malzemeleri koymanız gerekir. Ardından pet şişe üzerini desenli ve renkli bantlar ile kaplayıp desenlendirebilirsiniz. Her iki şekilde hazırlanan marakastan da hoş sesler çıkacaktır.

Evde marakas yapımı ile hazırladığınız müzik aletlerinden iki adet hazırlayabilirsiniz. Değişik ses çıkarmaları için birisine büyük taneli, birisine daha küçük taneli malzemeler koyabilir ya da birisine daha fazla birisine daha az malzeme koyabilirsiniz. Çocuklar için marakas yaparken onlardan da yardım aldığınızda hayal güçlerinin ve el becerilerinin gelişmesine de katkı sağlayabilirsiniz. Kendi hazırladıkları müzik aletleri ile eğlenceli vakit geçiren çocuklar bu tür aktiviteleri daha fazla yapmak, daha fazla eğlenmek isteyeceklerdir.

Çalışmanın detayları için youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir