Evde Saç Boyamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Güzellik, Saç Bakımı

Evde Saç Boyamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde saç boyası yapmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu önemli noktalar, saçların sağlığı ve elde edilmek istenen rengin saça girmesini etkiler. Saç sağlığını bozmamak ve istediğiniz saç rengini elde etmek için evde saç boyamadan önce dikkat edilmesi gerekenler konusunu paylaştık. Siz de ele aldığımız noktalara dikkat ederek evde daha doğru şekilde saç boyası yapabilirsiniz.

Evde Saç Boyamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde saçlarınızı boyamadan önemli bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Saçlarınızı boyamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, saç bakımıdır. Saçların uçlarında kırık olması, güçsüz ve cansız olması boyama işlemini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle saçları boyamadan önce kırıklarını aldırıp özel bakımını yaptırmanız gerekir.

Boyama işleminden önce önemli olan bir diğer nokta ise boyanın seçimidir. Günümüzde çok sayıda saç boyası çeşidi ve markası vardır. Sizler seçim yaparken güvendiğiniz markaları, saç tipinize göre seçebilirsiniz. Renk olarak da evde boyama yapacağınız için doğal saç renginize yakın tonları seçmenizde fayda vardır. Saçlarınız çok koyu ise renk açıcı kullanarak açık renk tonuna boyamanız başarılı olmayacaktır.

Saç rengi ve markasına karar verdikten sonra saçların temiz olduğundan emin olun. Aksi halde saça uygulanan boya üzerindeki toz, kir ve kepeklere yapışıp kendisine işlemeyecektir.

Satın aldığınız hazır boyaların içinden çıkan bütün malzemeleri kullanın. Genel olarak tüp krem ve oksidandan oluşan ikiliyi cam, porselen ya da plastik bir kase içinde karıştırın. Bakır, çelik tarzı kaplar içinde saç boyasını karıştırmanız durumunda boyada bozulma meydana gelebilir.

Saçlarınızı boyamaya geçmeden önce mutlaka alın bölgesi, şakaklar, kulak hizası gibi saç diplerinin bulunduğu bölgeye vazelin sürün. Böylece saçlar boyanırken bu bölgelere de boya gelmesi durumunda kolaylıkla çıkacaktır.

Saç boyasını saçlara uygulamak için mutlaka bir fırça ve eldiven kullanın. Özellikle ellerin zarar görmemesi ve boyadan renklerinin geçici olarak değişmemesi için bunlara dikkat edilmesi gerekir. Kullanacağınız eldivenleri kontrol ettikten sonra takmanızı öneririz. Hazır olarak satın aldığınız boyanın içinden çıkan eldivenleri boyama işlemi sırasında kullanabilirsiniz.

Evde saç boyarken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da boyanın saf olarak kullanılmamasıdır. Bazı boyalar tüp olarak tekli satılır. Bu saç boyalarını sadece tüpün içinden çıkarıp saçlarınıza uygulamanız zararlı olabilir. Ayrıca saçlarda istediğiniz rengi de elde edemeyebilirsiniz. Saç boyanızın içinde kendiliğinden oksidan yok ise mutlaka satın alın. Kullanacağınız boyanın markası ile aynı markada ve saç boyasının miktarı ile aynı değerde bir oksidan kullanmanız gerekir. Bazen oksidan yerine su ya da saç kremi kullanılıyor. Bu malzemelerin oksidan gibi rengi sabitlemek, kalıcılığını arttırmak özelliğinde değildir. Bu nedenle saçlarda istenilen sonuçların elde edilememesine neden olabilir.

Evde saç boyamadan önce yukarıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu önemli noktalara dikkat ederek siz de kendi saçınızı kendiniz sorunsuz şekilde boyayabilirsiniz.

Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar * Tıklayın

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar * Tıklayın

Saç Boyası Akıtmanın Doğal Yolları * Tıklayın

Youtube

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir