Fırınsız Tencere Keki Yapımı
Yemek Tarifleri

Fırınsız Tencere Keki Yapımı

Fırınsız tencere keki yapımı ile fırınınız olmadan kakaolu ya da sade kekler hazırlayabilirsiniz. Elektrik olmadığında ya da fırının olmadığı durumlarda kurtarıcı bir tarif olan bu keki, kakaolu ya da sade olarak hazırlayabilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlerle kakaolu tencere keki tarifini paylaşıyoruz. Sade ya da meyve aromalı hazırlamak isterseniz malzemelerde eksiltme ya da ekleme yapabilirsiniz.

Fırınsız Tencere Keki Yapımı

Tencere keki, tekli kek kalıbı ve tencere yardımı ile hazırlanan bir kek türüdür. Son derece yumuşak olan bu kek, ıslak yapısı ile pasta ya da kekli tatlılar için de hazırlanabilir. Yapım aşamasında çırpma işlemini elektrikli mikser ya da el çırpıcısı ile yapabilirsiniz.

Tencere Keki için Malzemeler

  • 2 adet yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı su
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 paket şekerli vanilin
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2 su bardağı un

Tencere Keki Yapılışı

Tencere keki için ilk olarak karıştırma kabına yumurtalar ile toz şekeri alın. Yumurtaların rengi açılana kadar çırpın. Sonrasında kek için gereken sıvı malzemeleri ekleyin. Yeniden, homojen kıvam alana kadar çırpın. Sıvı malzemeleri karıştırdıktan sonra kuru malzemeleri ekleyin. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar kek harcını karıştırın. Keki pişirmek için fırında kullandığınız kek kalıplarından birisini kullanabilirsiniz. Kalıbı ilk olarak sıvı yağ ile yağlayın. Ardından kek harcını içine dökün. Kek kalıbına göre uygun büyüklükte bir tencere içine kek kalıbını oturtun. Kek kalıbının yarısına gelecek kadar suyu tencere içine ekleyin. Temiz bir bez ya da havlu ile tencerenin üzerini kapatın. Bezin üzerine kapağı kapatın. Bezin aşağı doğru sarkan kısımlarını kapak üzerine toplayın. Ocak üzerine alın. Su kaynayana kadar orta dereceli ateşe alın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. İlk 30 dakika tencerenin kapağını açmayın. Daha sonra ara ara kontrol ederek yarım saat daha pişirin. Toplamda 1 saat keki pişirmeniz yeterli olacaktır.

Tencere keki piştikten sonra kalıbı tencere içinden çıkarın. İlk sıcaklığının çıkmasını bekleyin. Sonrasında kalıbı tersine çevirip keki çıkarın. İstediğiniz şekilde dilimleyerek kekinizi servis edebilirsiniz. İsterseniz üzerini eritilmiş çikolata ile süsleyerek servisini yapabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir