Gümüş Nasıl Parlatılır
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Gümüş Nasıl Parlatılır

Gümüş nasıl parlatılır sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Günlük hayatta kullanmayı çok sevdiğiniz gümüş takılar, zaman içinde kararak parlaklığını yitirebilir. İlk zamanlar pek olmayan bu kararmalar, zamanla takıların eski bir görüntüye sahip olmasına neden olur. Gümüş takı satan yerlerde temizlenebilen bu takıları isterseniz evde de doğal malzemeler kullanarak temizleyebilirsiniz.

Gümüş Nasıl Parlatılır

Gümüş parlatmak için farklı malzemeler kullanılabilir. Her malzemenin kullanımında değişik yöntemler uygulanabilir. Aşağıda gümüş takı ve eşyaların parlatılması için uygulanabilecek bazı yöntemleri sizlerle paylaştık. Bu yöntemleri düzenli olarak uygulayarak takıların ilk günkü güzellikleri ile kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Diş macunu ile gümüş parlatma yöntemi : Diş macunu ile gümüş parlatma yöntemini uygularken diş macununu direkt olarak gümüşün üzerine sürün. Ardından bir fırça ya da peçete ile hafif yaydırın. Bu şekilde su dolu bir kabın içine takıyı koyup bekletin. Yarım saat sonunda takıyı suyun içinden çıkarıp akan musluk altında yıkayın. Tamamen macundan temizledikten sonra kurulayabilirsiniz.

Tuz ve limon ile gümüş parlatma yöntemi : Bu yöntemi uygulamak için takılara uygun büyüklükte bir kase içine 2 yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı tuz ekleyip karıştırın. Karışım üzerine biraz su ekledikten sonra takıları bu su içine koyun. Yarım saat takıları içinde beklettikten sonra bol su altında durulayın. Toz bırakmayan bir bez ile kurulayıp takılarınızı kullanabilirsiniz.

Sirkeli su ve karbonat ile gümüş parlatma yöntemi : Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan sirke, gümüş takıların ve eşyaların temizlenmesinde de kullanılabilir. Yöntemi uygulamak için 2 yemek kaşığı sirkeyi takılara uygun büyüklükte bir kap içine koyun. Üzerine bir miktar su ve 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Malzemeleri karıştırın. Takıları bu karışım içine koyun. Yarım saat kadar bekletin. Sonrasında bol su ile durulayıp kurulayarak takıları kullanabilirsiniz.

Mısır unu ile gümüş parlatma yöntemi : Mısır unu ile gümüş parlatmak için bir kap içine gümüşleri alın. Üzerine tamamen kaplayacak kadar mısır unu dökün. Bir süre bekletin. Ara ara gümüşleri kontrol edin. Kararma geçince mısır unundan çıkarıp durulayabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı ile gümüş parlatma yöntemi : Her evde bulunan bulaşık deterjanları ile gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Uygulama için bir miktar su kaynatıp içine deterjan dökün. Takıları bu su içinde bir süre bekletin. Su içindeki takıların kararmalarının geçtiğini üzerinden görebilirsiniz. Daha sonra çıkarıp saf su ile durulayabilirsiniz.

Tebeşir ile gümüş parlatma yöntemi : Okullarda tahtalara yazı yazmak için kullanılan tebeşirler, gümüşlerin parlatılması için de kullanılabilir. Uygulama için bir parça tebeşiri gümüşün kararan yeri üzerinde gezdirin. Rengi yeniden parlamaya başlayınca su ile durulayıp kurulayın.

Ketçap ile gümüş parlatma yöntemi : Kararan gümüşlerin üzerine bir parça ketçap sıkın. Peçete ya da temiz bir diş fırçası ile hafif fırçalayın. Ardından su ile durulayın.

Yukarıda verdiğimiz gümüş parlatma yöntemleri her zaman uygulanabilecek takılara zarar vermeyen yöntemlerdir. Takılarda eğer taş varsa, taşların üzerine denk gelmeden malzemeleri uygulamak gerekir. Değerli taşları olan gümüş takıların gümüşçülerde temizlenmesi daha uygundur. Ancak evde temizleyecekseniz kesinlikle taşına su değdirmeden sadece nemli bez ile silerek temizleyin.

Bakır Nasıl Temizlenir * Tıklayınız

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır * Tıklayınız

Altın Nasıl Parlatılır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir