Güzel Karpuz Nasıl Seçilir
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Güzel Karpuz Nasıl Seçilir

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden birisi olan karpuz, tatlı ve sulu olmalıdır. Kesmece olarak da satılan karpuzları büyük marketlerde kesmeden, görüntüsüne bakarak satın almak gerekir. Bu durumda karpuz seçmek için yeterli bilginiz olmasında fayda vardır. Yazımızın devamında sizler için güzel karpuz nasıl seçilir sorusunun cevabını paylaştık. Sizlerde bu önemli noktalara dikkat ederek tam tadında, sulu karpuzlar seçip tüketebilirsiniz.

Güzel Karpuz Nasıl Seçilir

Güzel karpuz seçmek için aşağıdaki ana maddelere dikkat edilmesinde fayda vardır. Bu ana maddelere dikkat ederek mükemmel bir karpuz seçebilirsiniz.

  • Güzel bir karpuz seçmek için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi, karpuzun alt kısmının rengidir. Güzel ve tatlı bir karpuzun alt kısmının rengi koyu sarıdır. Normal tatlı bir karpuzun sarı, hafif tadı olan bir karpuzun ise alt kısmı beyaz renklidir. Karpuzun alt kısmının rengi koyulaştıkça tadının da artması beklenir.
  • Karpuzların şekilleri de tatları ve sululuk oranları ile ilgili bilgi veriyor. Özellikle çiftçiler bu yöntemle karpuzları ayırt edebiliyor. Buna göre uzun ince oval karpuzlar sulu, top şeklinde yuvarlak karpuzlar ise tatlı oluyor. Sizde karpuz satın alırken bu yönteme, karpuz şekillerine dikkat edebilirsiniz.
  • Karpuzun büyüklüğü ya da küçüklüğü tadı hakkında bilgi vermez. Ancak ağırlığı tadı hakkında bilgi verebilir. Elinize aldığınızda karpuz eğer hafif ise kelek çıkma olasılığı yüksektir. Ancak küçük olsa da ağırsa karpuzun tatlı ve sulu olma ihtimali yüksektir.
  • Karpuzun sap kısmı, olgunluğu hakkında bilgi verir. Eğer karpuzun sap kısmı yeşil renkli ise yeni toplanmıştır ve daha olgun değildir. Koyu renkli, kahve ise karpuz olgunlaşmış demektir.
  • Bazı karpuzların yüzeylerinde kahverengi çizikler meydana gelmiştir. Bu çizikler karpuzların büyüme aşamasında çiçeklerinin bal arıları tarafından çokça ziyaret edildiğini gösterir. Bu da karpuzun tatlandığının kanıtıdır. Çizikli, benekli karpuzları görürseniz, sakın kaçırmayın.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler, tatlı karpuz seçmek için dikkat edilmesi gereken temel bilgilerden bazılarıdır. Bu bilgilere ek olarak kişisel deneyimler ya da karpuzların tiplerine göre özellikler de eklenebilir. Ancak genel olarak bir karpuz alınacağı zaman bu maddelere dikkat ederek seçim yapılabilir. Sizde tatlı ve sulu karpuz almak için yukarıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Karpuz Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir