Hamilelikte Grip Nasıl Geçer
Genel

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Havaların soğuması beraberinde soğuk algınlığı sorunlarını da getiriyor. Erkek, kadın, çocuk, yaşlı demeden herkeste ortaya çıkabilen grip, hamileleri de etkileyebiliyor. Hamilelik döneminde annede meydana gelen sağlık sorunları bebeğine de yansıdığı için hamilelikte grip için bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu yazımızda hamilelikte grip nasıl geçer sorusundan yola çıkarak, hamilelik döneminde grip ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Hamilelik döneminde gribe yakalanmamak için alınabilecek en etkili önlem grip aşısıdır. İçeriğinde canlı bakteriler bulunmadığı için hamilelikte grip aşısı olmak zararlı değildir. Anneye uygulanan bu aşının etkileri bebeğine de geçerek bebeğin ilk aylarında gribe karşı korunmasını da sağlar. Grip aşısı oluşabilecek grip vakalarının normalden daha hafif atlatılması için etkilidir. Bunun dışında hamilelikte gribin daha hafif atlatılması için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • Hamilelik döneminde gripte bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir. Grip salgını dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak gerekir.
 • Grip için en iyi ve en etkili destek tedavisi yatak istirahatidir.
 • Dinlenme zamanlarında ya da uyumak için yatarken başı yukarıda tutmak (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır.
 • Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.
 • Hamilelikte gripte yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.
 • Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyet uygulanmalıdır.
 • Boğaz ağrısını gidermek için doktor kontrolünde pastil kullanılabilir.
 • Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da eczaneden alınan okyanus suyu kullanılabilir.
 • Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

Hamilelikte grip olmak bazen tehlikeli olabilir. Ateşin 38,5 üzerinde olduğu, nefes alıp vermeden güçlük çekildiği, şiddetli ağrıların olduğu grip vakalarında anne adaylarının vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Hamilelik döneminde ilaç kullanmadan önce de mutlaka doktora danışılmasında fayda vardır. Bazı ilaçların üzerinde hamileler için uygun ibaresi olsa da buna güvenilmeyip kendi doktorunuza danışıp ilaç kullanmanız gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir