İpten Kolay Bileklik Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

İpten Kolay Bileklik Yapımı

İpten kolay bileklik yapımı konusu ile sizlere herkesin yapabileceği bir bileklik modelinden bahsedeceğiz. Her evde bulunan yün ipler ile herkesin yapabileceği bu bileklikler, renk renk hazırlayıp sevdiklerinize armağan edebilir, kendinize göre farklı tasarımlar hazırlayıp satışını yapabilirsiniz. Dolamalı bileklik modeli yapım aşamaları ve dikkat edilmesi gerekenler için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

İpten Kolay Bileklik Yapımı

İpten kolay dolamalı bileklik modeli için ilk farklı renklerde iki adet ipe ihtiyacınız var. Renk tonu seçiminde isterseniz tamamen birbiri ile zıt renklerin uyumunu yansıtabilir, isterseniz de aynı rengin açık ve koyu tonları ile hoş bir uyum yansıtabilirsiniz.

Dolamalı bileklik yapımı için seçeceğiniz iplerin kalınlıkları çok önemlidir. Muntazam bir bileklik hazırlamak için iplerinizin hem yapısının, hem de kalınlığının birbiri ile benzer olması gerekir. Mümkünse aynı markanın aynı kategorisinde yer alan ipleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer evdeki çıkıntı ipleri değerlendirmek isterseniz, bu ipler arasından kalınlığı birbirine en yakın olanları bir araya toplayıp daha sonra renk uyumuna göre seçimini yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet farklı renkte yün yapılı ip
  • Makas
  • Bant
  • İsterseniz küçük boncuklar

Hazırlanışı

Bilekliği hazırlamak için ilk olarak ipleri kesin. İplerin boyutunu kolunuza göre ölçerek ayarlayın. İpi kolunuzda bir tur döndürüp bağlayabileceğiniz kadar fazlalık bırakarak ölçüsünü belirleyebilirsiniz. İki ipten de aynı ölçüde birer adet ip kesin. Bu ipleri tek uçlarından birbirine düğüm ile bağlayın. Bir renk ipi sabitleyin. Bunun için ipi düz bir zemine bant ile bantlayın. Daha sonra parmak uçlarınız ile düğümlediğiniz uzun ipin diğer ucunu tutun. İçten dışa ya da dıştan içe doğru parmak uçlarınız ile ipi döndürün. Bu işlemi yaparken hep aynı tarafa doğru döndürün. Bir süre ipi düğüm yerinden tutup hafif şekilde çekin ve bırakın. Bu işlemden sonra ipler kendi kendine düzgün şekilde sarılmış olacaktır. İpi, sarabildiğiniz kadar sarın ve sonrasında parmaklarınız ile düzeltin. Bu şekilde iki ipi dolayarak birbirine sardığınızda iplerde gevşeme ve birbirini bırakma olmayacaktır. Dolama işlemini bitirdikten sonra iplerin açıkta kalan uçlarını da diğer ucu gibi birbirine düğümleyin. İpten dolamalı bileklik hazır bile…

İsterseniz bilekliğinize farklılık katmak için düğüm yerlerine boncuk takabilirsiniz. Kullanacağınız ipler çok ince yapılı ise kalın bir bileklik elde etmek için ipleri iki ya da üç kat olarak kullanabilirsiniz. Katlı ip kullanacağınız zamanda aynı yöntem ile dolayarak bilekliğinizi hazırlayabilirsiniz. Kolay ip bileklik yapımı için Youtube kanalımda yer alan videoma göz atabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir