İrmik Helvası Nasıl Yapılır
Nasıl Yapılır

İrmik Helvası Nasıl Yapılır

İrmik helvası Türk damadına uyan sofraların klasik tatlarından birisidir. Yemek sonralarında ya da misafir ağırlamalarında ikram edilen irmik helvası aynı zamanda ölülerin arkasından verilen mevlütlerde ya da bir hayır yapmak istenildiğinde de dağıtılabiliyor. Damak tadına göre sütlü, sütsüz, cevizli, fıstıklı olarak hazırlanabilen irmik helvası nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

İrmik Helvası Nasıl Yapılır

İrmik helvası evde en pratik şekilde hazırlanabilecek helva türlerinden birisidir. Malzemelerin ölçüsü ve bir kaç önemli noktaya dikkat edildiğinde ilk denemede bile harika bir irmik helvası hazırlanabilir. Tam kıvamında, tane tane dökülen, tadı damakta kalan bir irmik helvası yapmak için dikkat edilmesi gerekenler maddeler halinde şu şekildedir…

  • İrmik helvasının rengi kavrulma süresi ile bağlantılıdır. Koyu renkli bir helva hazırlamak isterseniz kavurma aşamasını bir kaç dakika daha uzatmanız gerekir.
  • İrmiklerin güzel bir şekilde kabarması için şerbetinin sıcak ya da ılık olmasına dikkat edin. Bu helvanızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.
  • Tane tane bir helva elde etmek için pişirdikten sonra dinlendirirken güzel bir şekilde demlendirmeye özen gösterin. Bu şekilde tıpkı pilavlarda olduğu gibi irmik de tane tane olacaktır.
  • İrmik helvasının renginin parlak olması için sıvı yağ kullanın. Tarifinizde sıvı yağ yoksa bile ekstra bir kaşık sıvı yağ kullanmanızdan zarar gelmez.
  • Lezzetli bir helva yapmak için kullanılan tencere ve kaşık da önemlidir. Tencere olarak yapışmaz tabanlı derin ve geniş tencereler kullanılmalı. Kaşık olarak ise tahta kaşık kullanımı lezzetinin artmasına yardımcı olacaktır.
  • Pişirme aşamasında şerbeti ekledikten sonra ocağın altını kısıp pişirmeye devam edin. Suyunu iyice çektikten sonra bir kaç dakika daha karıştırarak pişirebilirsiniz.
  • Servis tabaklarına almak için helvanın soğumasını beklemeyin. Soğuk helva şekil verme aşamasında sıkıntı çıkarabilir.
  • İrmik helvası tarifinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta şerbetin hazırlık aşamasıdır. Genel olarak sütlü şerbetlerin ocakta kaynatılıp ısıtılarak şekerinin eritilmesi gerekir. Sadece su ile hazırlanan şerbetlerde ise ocak üzerinde şerbeti kaynatmaya gerek yoktur.

Yukarı verdiğimiz püf noktalarına dikkat ederek tane tane irmik helvası yapabilirsiniz. Damak tadınıza göre şeker miktarını ayarlayabileceğiniz sütlü ya da sütsüz irmik helvası tarifi yaz aylarında dondurma ile birlikte servis edilerek iki tatlının birbiri ile hoş uyumunun tadına bakılabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir