İşkembe Nasıl Temizlenir En Kolay Yöntem
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

İşkembe Nasıl Temizlenir En Kolay

Nefis bir işkembe çorbası hazırlamak için kasaptan ya da marketlerden hazır temizlenmiş işkembe alınıp kullanılabilir. Ancak güvenilirliğinden ve hijyenik olduğundan emin olmadığınız yerlerden satın alacağınız temizlenmiş işkembelerde gözle görülmeyen bakteriler olabilir. Doğru temizlenmedikleri için tatlarında da değişiklik olabilen hazır temizlenmiş işkembeler yerine temizlenmemiş halini satın alıp evde kendiniz temizleyebilirsiniz. Bu yazımızda işkembe temizlemekten çekinenler için işkembe nasıl temizlenir en kolay yöntemini paylaşacağız.

İşkembe Nasıl Temizlenir En Kolay

İşkembe en basit nasıl temizlenir sorusu, özellikle ilk defa işkembe temizleyecekler için çok önemlidir. Hem hijyenik, hem lezzetli, hem de pratik bir işkembe çorbası hazırlamak için temizlik aşamasına çok dikkat edilmesi gerekir. Sizde aşağıda vereceğimiz maddeleri uygulayarak kolay ve pratik bir şekilde işkembe temizleyip nefis çorbalar hazırlayabilirsiniz.

  • İlk adım olarak satın aldığınız işkembenin ön yüzünü ve arka yüzünü bol su ile yıkayın. En az 4-5 kere bol su ile işkembeyi yıkamanız gerekir.
  • Güzelce yıkadığınız işkembeleri büyük bir tencere içine yerleştirin. Üzerlerini geçecek kadar su ile tencereyi doldurun.
  • İşkembeleri orta ateşte ısıtın. Su el yakacak dereceye gelene kadar ısıtın.
  • Isınma aşamasında işkembeleri arada çevirmeyi ihmal etmeyin.
  • Tencere içinde işkembelerin pürtükleri soyulmaya başladığında tencereyi ocak üzerinden alın.
  • Düz bir tezgah ya da tepsi içinde işkembelerin pürtüklerini soyun. Bunun için bıçağın ters yüzünü kullanabilirsiniz.
  • Tamamen işkembeleri soyduktan sonra yeniden yıkayın.
  • En az 4-5 kere temiz suda işkembeleri yıkadıktan sonra çorba için kullanabilirsiniz.

En kolay şekilde işkembe nasıl temizlenir sorusunun cevabını verdik. Siz de bu yöntem ile aldığınız işkembeleri kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Hijyenik olması açısından daha fazla önerilen kireçle işkembe temizlemeyi merak ediyorsanız aşağıdaki linkten ilgili konumuza göz atabilirsiniz. Her iki yöntemde de aşamalara dikkat edildiğinde etkili bir işkembe temizliği yapılmış olacaktır. Her mevsim severek tüketilen işkembe çorbası tarifini de yine aşağıda verdiğimiz linkten bulabilir, kış aylarında soğuk hava nedeni ile yaşanan sağlık sorunlarına karşı önlem alabilirsiniz.

İşkembe Nasıl Temizlenir Kireçle * Tıklayınız

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir