İşkembe Nasıl Temizlenir Kireçle
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

İşkembe Nasıl Temizlenir Kireçle

İşkembe çorbası, yaz-kış hazırlanıp tüketilebilecek bir çorbadır. Yapım aşaması zahmetli, lezzeti nefis olan bu çorbanın hazırlanması için dana, inek, sığır işkembesi kullanılabilir. Çoğu markette ya da kasapta temizlenmiş hazır olarak işkembe satılmaktadır. Ancak her zaman bulunmaması ya da güvenilir olmaması nedeni ile işkembeyi evde temizlemek isteyenler de olabilir. Doğru ve kolay şekilde işkembe temizlemek için bu yazımızda işkembe nasıl temizlenir kireçle sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

İşkembe Nasıl Temizlenir Kireçle

İşkembenin doğru şekilde temizlenmesi, yemeğin lezzetini de doğrudan etkiler. İşkembe üzerinde bulunan bakterilerin üremesi, hem işkembe de koku yapar, hem de sağlıksız bir besin olmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için işkembenin kireç ile temizlenmesi gerekir.

İşkembeyi temizlemek için toz ya da taş kireç ile karıştırılmış kireç kaymağı kullanılır. Nalburlarda hazır olarak da satılan kireç kaymağını isterseniz evde siz de karıştırıp hazırlayabilirsiniz. Şimdi aşama aşama işkembe nasıl temizlenir kireçle konusunu ele alalım…

  • İlk olarak işkembeyi içindeki kir ve tozdan arındırın. Güzel bir şekilde saf su ile yıkayıp durulayın. Bu işlemi en az 5-6 defa tekrar edin.
  • İşkembeyi temizlemek için yaklaşık olarak 1 su bardağı kadar kireç kaymağı yeterli olacaktır.
  • İşkembeyi düz bir tezgah üzerine alın. Tırtıklı olan iç kısmına bir miktar kireç sürüp katlayın.
  • Katladığınız işkembeleri naylon bir poşete koyup dinlendirin. Bu süre içinde işkembede yer alan bakteri ve mikroplar, kireç tarafından öldürülecektir.
  • Yaklaşık 20 dakika bu şekilde beklettikten sonra işkembeleri açın.
  • Bıçak ya da sivri uçlu her hangi bir alet ile işkembe içinde yer alan kireç tortularını kazıyın.
  • Kalan küçük kireç tortularını su ile durulayın.
  • İşkembenin miktarına göre uygun büyüklükte bir kap içine sirkeli su hazırlayın.
  • İşkembeleri bu suyun içine batırın ve 15 dakika kadar bekletin.
  • Sonrasında normal su ile durulayıp işkembeyi kullanabilirsiniz.

Kasaptan alınan işkembe nasıl temizlenir sorusuna kireç ile işkembe temizliği yöntemini anlatarak cevap verdik. İşkembeyi temizlemek için evde uygulanan daha basit yöntemlerde mevcuttur. Ancak bu yöntem en sağlıklılarından olduğundan sizlerle paylaşmayı uygun gördük. İşkembeyi temizledikten sonra vitamin deposu işkembe çorbasını hazırlayabilirsiniz.

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır * Tıklayınız

İşkembe Nasıl Temizlenir En Kolay * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir