Kağıttan Fener Yapımı
Genel

Kağıttan Fener Yapımı

Kağıttan fener yapımı, özel günlerde ve milli bayramlarda yapılabilecek bir çalışmadır. Çocukların odalarının süslenmesinde ya da okulların süslenmesinde kullanılabilen bu fenerleri, kağıt ya da fon kartonu ile hazırlayabilirsiniz. Okul öncesi dönemde çocukların el becerisini geliştirmek için onlarla beraber de yapılabilecek kağıttan fener yapımının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kağıttan Fener Yapımı

Kağıttan fener yapımı için bir adet A4 kağıdı ya da A4 kağıdı boyutunda fon kartonu kullanılabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet A4 kağıdı ya da A4 boyutunda fon kartonu
  • Makas
  • Stick yapıştırıcı
  • İnce ip

Kağıttan fener yapmak için ilk olarak kağıdı enlemesine ikiye katlayın. Sağ ve sol tarafından 10 cm kadar ayırıp katlama yerinden şeritler halinde kesmeye başlayın. Şeritleri keserken üst kısımdan da 5 cm kadar boşluk bırakın. Şeritleri kestikten sonra kağıdı katladığınız yerden açın. Boylamasına yuvarlak şekilde katlayın. 5 cm boşluk bıraktığınız yerlerden yapıştırın. Fenerin tam şeklini alması için katlama yerlerinden biraz bastırın. Fenerin üst kısımlarından iki ucundan ince ip yapıştırın. Asmak istediğiniz yere bu ipler yardımı ile feneri asabilirsiniz.

Kağıttan süs fener yapmak için isterseniz tek renkli kağıtlar kullanabilir, isterseniz de desenli kağıtlar kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun kendi zevkine göre özel fener tasarlaması için beyaz A4 kağıdına desenler çizip istediği renklerde boyamasını sağlayabilirsiniz. Daha farklı süslemeler yapmak için fenerlerin alt kısımlarından küçük şeritler şeklinde renkli kağıtlar sarkıtabilirsiniz.

Kağıttan fener yapımı çalışmasının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir