Kağıttan Gemi Yapımı
Kendin Yap Videoları, Nasıl Yapılır

Kağıttan Gemi Yapımı

Kağıttan gemi yapımı okul öncesi dönemde çocukların hayal güçlerini geliştirmek için yapılabilir. Renkli ya da beyaz A4 kağıdından hazırlanan gemileri isterseniz derin bir leğene su koyup içinde yüzdürebilirsiniz. Yapımı son derece basit olan kağıt gemileri, isterseniz çocuklarınız ile birlikte de hazırlayabilirsiniz. Şimdi daha fazla lafı uzatmadan kağıttan gemi nasıl yapılır sorusunun cevabına detaylıca cevap verelim.

Kağıttan Gemi Yapımı

Kağıttan gemi yapmak için renkli ya da beyaz A4 kağıdı kullanabilirsiniz. Geminin küçük boyutlu olmasını isterseniz kağıdın eninden ve boyundan biraz keserek alabilirsiniz. Daha şık ve farklı gemiler hazırlamak için değişik malzemeler kullanarak gemilerinize detay verebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Renkli ya da beyaz A4 kağıdı
  • Makas
  • Kürdan
  • Desenli bant
  • Renkli boyalar

Hazırlanışı

Hazırlamak istediğiniz geminin boyutuna göre kağıdın eninden ve boyundan kesin. Kağıda iz çıkarması için ilk önce boyundan ve eninden tam ortasından katlayıp tırnağınız ile üzerinden geçin. Gemi yapmak için kağıdı boyuna ikiye katlayın. Katladığınız yer yukarı gelecek şekilde yan çevirin. Kağıdı enine katlayıp çizgi hattını belli ettiğiniz yeri orta nokta olarak alın. Orta noktaya doğru yukarısı üçgen olacak şekilde kağıdı katlayın. Altta kalan bölgeden üstteki katı üçgenin hizasında katlayın. Kalan yerleri üçgenin diğer tarafına geçecek şekilde katlayın. Kağıdı diğer tarafına çevirip aynı işlemi bu tarafa da yapın. Üçgen bir şapka görünümü alan kağıdın alttan ortasını açın. Yan uçlarından bastırın. Bu şekilde iki üçgen birbirine geçmiş şekilde bir görüntü oluşacak. Alttaki ters üçgeni üstteki üçgenin üzerine denk gelecek şekilde katlayın. Yeniden yanlarından bastırıp aynı şekilde iki üçgen elde edin. Son kez alttaki üçgeni üsttekinin üzerine gelecek şekilde katlayın. En son elde ettiğiniz küçük üçgenin orta katlarından tutup yana doğru çekin. Bu şekilde kağıttan gemiyi hazırlayabilirsiniz.

Hazırladığınız kağıt gemiye farklı bir görüntü katmak için keçeli ya da kuru boyalar ile üzerine dalga desenleri çizebilirsiniz. Bunun yanında geminize güzellik katmak için bir kürdanın ucuna desenli bant yaparak bayrak hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu bayrağı, geminin orta üçgen kısmına batırarak yerleştirebilirsiniz. Kağıt gemi yapımı detayları için Youtube kanalımızdaki videomuza göz atabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir