Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı Yapımı

Kağıttan kalpli kitap ayracı yapımı ile renk renk, desen desen kitap ayraçları hazırlayabilirsiniz. Hem ekonomik, hem kolay, hem de şık olmasından dolayı herkesin severek hazırlayacağını düşündüğümüz bu ayraçlar için istediğiniz şekilde kağıtlar kullanabilirsiniz. Basit katlama yöntemleri ile dakikalar içinde hazırlayacağınız kalpli kitap ayraçları çocuklar için de hoş hediyelikler olacaktır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan bu şirin kitap ayraçlarının yapım aşamalarına geçmek istiyoruz.

Kağıttan Kalpli Kitap Ayracı Yapımı

Kağıttan kalpli kitap ayracı için renkli, desenli ya da düz kağıtlar kullanabilirsiniz. Hazırlamak istediğiniz ayracın büyüklüğüne göre kağıdın büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Örnekte 5×10 cm ebatında kağıtlar kullanıldı.

Gerekli Malzemeler

  • Kağıt
  • Renkli boyalar (kuru ya da keçeli)
  • Makas
  • Şeffaf bant

Kalpli Kitap Ayracı Yapımı

Kağıttan kitap ayracı yapmak için ilk olarak kağıdı ayarlayın. Kağıdı uzun kısmı eni olacak şekilde önünüze alın. 5 cm’lik kısmı ikiye katlayın. Sonrasında enlemesine de kağıdı ikiye katlayın. Enlemesine katladığınız yerden kağıdı açın, bu şekilde iz yapmanız yeterli. Kalbi yapmak için kağıdın sağ tarafındaki kısmı kenarı üçgen gelecek şekilde katlayın. Bu şekilde kağıdın alt kısmı üçgen üst kısmı ve yan kısımları dik şekilde gelecek. Aynı işlemi diğer kanat için de yapın. Bu şekilde kalbin alt kısmı hazır olacak. Üst kısım için kalbin ortası ve kenarlarına şekil verecek şekilde arkaya doğru katlama yapın. Katladığınız kısım ve kalbin bozulmaması için ayracın arka kısmını çevirin. Şeffaf bant ile bantlayın. Kullandığınız kağıtlar desenli ya da renkli kağıt ise ayracı bu şekilde bırakabilirsiniz. Sade bir kağıt ise boyalardan yardım alıp desenler çizerek şekil ve renk verebilirsiniz. Hazır olan bu ayraçları kitap okurken kaldığınız sayfayı içine koyarak kullanabilirsiniz.

Kalpli kitap ayracı çalışmasını isterseniz fon kartonu ile de yapabilirsiniz. Fon kartonu ile hazırladığınız kitap ayraçlarının ömürleri, kağıt ayraçlardan daha uzun olacaktır. Fon kartonu ile hazırladığınız ayraçların üzerini de desenli bant, keçe kalem ya da kuru boyalar ile süsleyebilirsiniz. Çocuklar için üzerinde isimlerinin yazdığı kalpli ayraçlar hazırlayabilir, kitap okuma alışkanlıklarına olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

Çalışmanın detayları için Youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir