Kağıttan Tuzluk Yapımı
Genel

Kağıttan Tuzluk Yapımı

Kağıttan tuzluk yapımı ile eğlenceli vakit geçirmek için oyuncak hazırlayabilirsiniz. Bir çoğumuzun çocukluk döneminde oynadığı bu oyunu oynamak için ilk olarak kağıttan bir aparat hazırlamak gerekli. Bu aparatın hazırlanması için renkli ya da beyaz kare şeklinde bir kağıt kullanmanız yeterli. Sözü daha fazla uzatmadan kağıt tuzluk yapımı çalışmasının detaylarına geçiyorum.

Kağıttan Tuzluk Yapımı

Kağıttan tuzluk yapmak için istediğiniz şekilde kare kağıtlar kullanabilirsiniz. Genel bir ölçü vermek gerekir ise 15 cm ebatında kare kağıtlar origami tuzluk oyuncağı için ideal boyuttur diyebiliriz. Kare şeklindeki kağıtları hazırladıktan sonra kağıdı ile olarak ortadan ikiye katlayıp açın. Aynı şekilde bir kere de boylamasına ikiye katlayıp açın. Kağıdı aynı şekilde üçgen olarak da enlemesine ve boylamasına katlayıp açın. Kağıtta katlama yerlerini belli ettikten sonra tersini çevirin. Dört kenarından orta noktasına doğru üçgen şeklinde katlayın. Bu şekilde kağıdı yeniden tersine çevirin. Yine kağıdın tam orta noktasına doğru üçgen şeklinde katlama yapın. Yeni oluşan bu üçgenlerin iki tarafına da istediğiniz kelimeleri ya da soruları yazın. Yeniden kağıdı tersine çevirin. Kenar kısımlardaki üçgenlerin içine parmaklarınızı sokup genişletin. Bu şekilde tuzluk şeklini verin.

Tuzluğunuzun desenli ve renkli olmasını isterseniz son üçgenlerin içine parmaklarınızı sokup şeklini vermeden önce kalp, çiçek ya da istediğiniz desenlerde süsleyebilirsiniz.

Kağıt tuzluk oyunu için hazırladığınız kağıttan parmak tuzlukla oyun oynamak için karşınızdaki arkadaşınıza hangisi, şeklinde soru sorun. Arkadaşınız tuzluğun bir köşesini parmağı ile seçsin. Sonrasında kaç kere şeklinde bir soru daha sorun. Arkadaşınızın verdiği sayı kadar parmaklarınızı oynatarak tuzluğu açıp kapatın. Başta seçilmiş olan köşede yer alan yazıyı okuyun ya da soru ise soruyu sorun. Bu şekilde oyunu oynamaya devam edin.

Kağıttan tuzluk oyuncağı yapımının detayları için kanalımda yer alan videomu izleyebilirsiniz. Videodaki adımları izleyerek siz de kısa sürede bu eğitici oyuncağı hazırlayıp eğlenerek yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Bu oyunu çarpım tablosu ya da İngilizce kelimeler öğrenmek için de kullanabilirsiniz.

Origami Fincan Yapımı * Tıklayın

Kağıttan Kalpli Kutu Yapımı * Tıklayın

Mini Pop İt Yapımı * Tıklayın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir