Karpuz Reçeli Nasıl Yapılır
Nasıl Yapılır, Yemek Tarifleri

Karpuz Reçeli Nasıl Yapılır

Yazın en sevilen meyvelerinden olan karpuzun iç kısmı kadar kabuk kısımları da faydalıdır. Meyve kısmından daha sert ve tatsız olan karpuzun kabuk kısmı reçel olarak hazırlanabilir. Yaz meyvesi olan karpuzu kışın da tüketmek isteyenler için karpuz reçeli nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırdık. Bilgilerin detaylarına göz atmak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Karpuz Reçeli Nasıl Yapılır

Karpuz reçeli, karpuzun beyaz kabuk kısmından yapılır. Kireçli ve kireçsiz olarak tarifi verilen bu reçelin, bugün kireçli olarak hazırlanılanını sizlerle paylaşacağız. Reçel için karpuzun sadece kabuk bölgesinde olan beyaz kısımlarının kullanılması gerekiyor. Vereceğimiz malzeme listesinde yer alan malzemeleri aynı ölçüde azaltıp artırarak karpuz reçelini hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 750 gram karpuz ( sadece kabuklarının beyaz kısmı )
  • 750 gram toz şeker
  • 1/2 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 2 adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 5 litre su
  • 200 gram kireç

Karpuz Reçeli Yapılışı

Karpuz reçeli için ilk olarak karpuzun beyaz kısımlarını kesip alın. Elma boyutunda dilimleyin. 5 litre su içine 200 gram kireç koyup 1 gece bekletin. Ertesi gün kireci dibine çökmüş olacak. Bu suyu dikkatli bir şekilde kaşık yardımı ile karpuz dilimlerinin üzerine dökün. Karpuz kabuklarını bir kap içine koyup üzerine kireçli suyu dökün. Karpuzların üzerini geçecek kadar suyu eklemeniz yeterli. Bu şekilde 6 saat kadar karpuzları bekletin. Süre sonunda karpuzları kireçli sudan çıkarıp iyice yıkayın. Büyük bir tencere içine su ile şekeri alın. Üzerine kabukları alıp 30 dakika kadar kaynatın. 1 gece bekletin, ertesi gün 20 dakika daha kaynatın. Kaynarken limon tozu, karanfil ve tarçını da üzerine ekleyip 10 dakika kaynattıktan sonra tarçın ile karanfili çıkarın. Kıvam alan reçeli kavanozlara doldurup kapağını kapatın ve bu şekilde saklayın.

Kireç ile karpuz reçeli yapımı aşamalarını yukarıda anlattığımız gibi yaptığınızda tam tadında bir reçel elde edebilirsiniz. Karpuz reçelini diğer reçelleri sakladığınız gibi buzdolabında saklayabilirsiniz. Şekerlenmemesi için buzdolabı dışında saklamak istediğinizde serin ve kuru yerde muhafaza etmenizde fayda var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir