Karton Bardaktan Dekoratif Abajur Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Karton Bardaktan Dekoratif Abajur Yapımı

Karton bardaktan dekoratif abajur yapımı ile çocukların oyunları için kullanabilecekleri oyuncak abajurlar ya da dekoratif amaçlı süslü mini abajurlar hazırlayabilirsiniz. Evde bulunan süsleme malzemelerini kullanarak kendi hayal gücünüze göre şekillendirebileceğiniz bu abajurları isterseniz boyayarak, isterseniz kumaş ile kaplayarak da hazırlayabilirsiniz. Çocukların da yapabileceği bu çalışmanın detaylarını yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Karton Bardaktan Dekoratif Abajur Yapımı

Karton bardak ile dekoratif abajur yapımı çocukların hayal gücü ve el becerisini geliştirmek için de idealdir. Çocuğunuz ile eğlenceli ve verimli vakit geçirmek için dekoratif mini abajur yapımı aktivitesini beraber hazırlayabilirsiniz. Çalışma için çocuğunuzdan yardım almayı düşünüyorsanız, düz beyaz karton bardak kullanabilir ve çocuğunuzdan bu bardağı kendi hayal gücüne göre beğendiği renkler ile boyamasını isteyebilirsiniz. Kendi hazırladığı dekoratif süsü odasında bulundurmak ya da oyunlarında kullanmak, çok hoşuna gidecektir.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet karton bardak
  • Boya ya da renklendirmek için her hangi bir malzeme
  • Silikon tabancası ya da güçlü bir yapıştırıcı
  • Uzun bir çubuk
  • Bir adet şişe kapağı
  • Kurdele, pul, boncuk gibi süslemeler

Dekoratif Abajur Nasıl Yapılır

Dekoratif abajur yapmak için ilk olarak karton bardağı süsleyin. Karton bardağı bir kumaş ile kaplamak isterseniz bardaktan biraz büyük bir parça kesip kumaş yapıştırıcısı ile bardağa yapıştırabilirsiniz. Kumaşın fazla yerlerini makas ile kesip tamamen kaplanacak şekilde yapıştırın. Eğer bardağı süslemek için boya kullanacaksanız, fırça yardımı ile her yerini güzelce boyayıp kurumasını bekleyin. Daha şık bir görüntüsü olması için lastikli, simli ya da düz kumaş şeritleri ile bardağı etrafını çevirebilirsiniz. Bardak süslemesini bitirdikten sonra isterseniz abajurun çubuk kısmını da benzer şekilde süsleyebilirsiniz.

Abajurun alt kısmını oluşturacak olan pet şişe kapağının üzerindeki yazıyı çıkarmak için pamuğa aseton döküp silin. Tamamen yazı çıktıktan sonra silikon tabancası yardımı ile çubuğu kapağa sabitleyin. Aynı şekilde çubuğun diğer ucunu da kapağın üst kısmına tam ortasına denk gelecek şekilde sabitleyin. İşte dekoratif abajurunuz hazır bile…

Dekoratif abajur yapımı çalışmasının detayları için youtube kanalımızda yer alan videomuzu izleyebilir, daha detaylı şekilde çalışmayı görebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir