Kek Kaç Derecede Pişer
Pratik Bilgiler

Kek Kaç Dakikada Pişer

Kek kaç dakikada pişer sorusunun cevabı, kullanılan fırın, kek içinde kullanılan malzemeler ve kek kalıbına göre değişiklik gösterir. Kıvamında hazırlanan bir kek hamurunun dikkatli şekilde pişirilmesi ile puf puf kabaran kekler hazırlanabilir. Yumuşacık kekler hazırlamak için kısaca kek kaç dakikada pişer sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Kek Kaç Dakikada Pişer

Kekin pişme süresi fırın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ancak hangi tür olursa olsun keki pişirirken ilk 20 dakika kesinlikle kapağının açılmamasına özen gösterilmesi gerekir. İlk 20 dakika içinde kapağı açılan fırında pişirilen keklerde kabarma daha az olacaktır. Keki pişirmeden önce fırının önceden ısıtılmış olmasına özen göstermek gerekir. Kek pişirirken elektrikli turbo fırınlarda 160 derecede 35-45 dakika arasında, alt-üst pişirmeli fırınlarda 170 derecede 35-45 dakika arasında, pişirilmesi gerekir. Bu süre içinde kekin kabarması için fırın kapağının mümkün olduğunca az açılması gerekir.

Kek malzemesi olarak karbonat kullanıldığında fırının önceden az ılıtılması yeterlidir. Ancak kabartma tozu kullanıldığında mutlaka fırının önceden iyice ısıtılmış olması gerekir. Kekin pişip pişmediğini kontrol etmek için temiz bir bıçak ya da kürdanı keke batırmak gerekir. Kürdan temiz çıkarsa kekin içi pişmiş demektir. Eğer kürdan ya da bıçak temiz çıkmaz, üzerinde hamurlar olursa kekin biraz daha pişmesi gerekir. Bu aşamada eğer kekin altı ve üzeri pişmiş ise içinin pişmesi için fırın derecesinin 150 dereceye düşürülmesi gerekir. Kekin altının yanmaması için tepsi ya da kalıp altına başka bir tepsi daha yerleştirilmesi, üzerinin yanmaması içinse alüminyum folyo ya da pişirme kağıdı sermek yeterli olacaktır.

Kekin pişirildikten sonra kolay dilimlenmesi için mutlaka soğuması gerekir. Soğuma sırasında kekin sertleşmemesi için üzerine temiz bir bez serilebilir. Eğer aceleniz var ise kekin üzerini açık bırakıp biraz balkon ya da cam kenarında bekletebilirsiniz.

Kek pişirmek için fırın derecesini kendi fırınınıza göre belirleyebilirsiniz. Kalıplarınızın kalınlığı ya da tepsinizin kalınlığına göre pişme süresinin değişebileceğini göz önünde bulundurup ilk 20 dakikadan sonra mutlaka bir kere kekin pişip pişmediğini kontrol edin. Bu süre içindeki pişme derecesine göre az çok kekin pişme süresini tahmin edebilirsiniz.

Limonlu Anne Keki * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir