Kestane Alerjisi Belirtileri Nelerdir
Nedir

Kestane Alerjisinin Belirtileri Nelerdir

Kestane alerjisi kestane içinde yer alan proteinlerin vücut tarafından zararlı madde olarak algılanması ve bu zararlı maddenin vücuttan dışarı atılması için vücudun vermiş olduğu tepkidir. Kişiden kişiye belirtileri değişiklik gösteren kestane alerjisinin belirtileri nelerdir kısaca sizler için araştırdık. Bu belirtilerden biri ya da bir kaçı sizde var ise kestane alerjisi testi yaptırmanızı öneririz.

Kestane Alerjisinin Belirtileri Nelerdir

Kestane alerjisi, belirtiler hafif olduğunda zor anlaşılır. Özellikle çocukluk döneminde başka hastalıklardan da kaynaklanabileceği düşünülen bu belirtilerin iyi gözlemlenmesi gerekir. Kestane alerjisinin belirtileri kısaca aşağıdaki şekilde maddelendirilebilir.

  • Dil ve ağız kenarında karıncalanma durumu.
  • Gözlerde kızarma, yanma, yaşarma.
  • Burun bezlerinde şişmeye bağlı burun tıkanıklığı.
  • Solunumda güçlük
  • Boğazda kızarıklık, şişme, öksürük ve hırıltı.
  • Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü.
  • Kan basıncında ani değişikliğe bağlı terleme ya da üşüme.
  • Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma.
  • Daha ilerleyen alerjik durumda nefes almada güçlük ve bilinç kaybı.

Yukarıdaki belirtilerden biri ya da bir kaçı kestane tüketiminden sonra ortaya çıktığında doktora başvurmanızı öneririz. Kestane alerjisi, kan örneği ve deriden alınan örneklere göre belirlenebilir. Kesin bir tedavisi yoktur. Ancak kişinin alerjik reaksiyonuna göre doktorun vereceği ilaçlar alerjinin belirtilerini hafifletebilir. Alerjisi olduğunu bilmeden fazla miktarda kestane tüketiminden dolayı kusma, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar kestane zehirlenmesi olarak isimlendirilir. Kestane zehirlenmesi, tüketilen kestanenin vücuttan tamamen atılıp temizlenmesine kadar etkilerini devam ettirir. Bu sırada kişiye hastanede ya da evde doktor kontrolünde tedavi uygulanabilir.

Kestane alerjisi genelde lateks alerjisinden kaynaklanır. Lateks alerjisi kestane dışında avokado, muz, elma, havuç, kavun, brokoli, patates ve domateste de görülebilir. Aynı belirtiler bu besinleri tükettiğinizde ortaya çıkıyorsa yine doktora ve sağlık kuruluşlarına başvurmanızı öneririz.

Kestane alerjisi sadece kestane tüketildiğinde ortaya çıkmaz. Alerjinin belirtileri kestane ile hazırlanan her tür besinin tüketilmesi ile ortaya çıkar. Kestane şekeri, kestane tatlısı, kestane reçeli ve benzer kestaneli tatların tüketiminde de mutlaka dikkatli olunması gerekir. Küçük çocuklara ilk kez kestane verilmeden önce de alerjiye karşı dikkat edilmesi, çok küçük parçalar şeklinde kestanenin bebeğe verilmesi gerekir.

Kestane Kaç Kalori * Tıklayınız

Kestane Nasıl Pişirilir * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir