Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar

Kiraz lekesi nasıl çıkar? sorusunun cevabı yaz aylarında ayrı bir önem taşır. Sevilen bir meyve olan kirazı yemesi güzel de, bu esnada kıyafetimize kiraz lekesi bulaşırsa o zaman durum kötü. Kiraz yerken bile elimize ve dudaklarımıza çıkan o kırmızı leke kıyafetlerimize de bulaşabilir. Özellikle küçük çocuklar kiraz yerken kıyafetlerinde leke olması kaçınılmazdır. Zor bir leke olsa da bu konuda deneyebileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Bu yazımızda kıyafetlerde oluşan kiraz lekesini çıkarmanızı kolaylaştıracak bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar

Beyaz Kıyafetlerden Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarında çoğumuz beyaz kıyafetler giydiğimiz için bunlarda kiraz lekesi oluşma ihtimali daha fazladır. Lekeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz çıkarmanız da o kadar kolaylaşacaktır. Beyaz kıyafette kiraz lekesi oluştuğu an imkanınız varsa hemen lekenin olduğu yere tuz dökün. Tuz kiraz suyunu çekeceği için lekenin daha fazla yayılmasını ve kumaşa işlemesini bu şekilde önleyebilirsiniz. Henüz kurumamışken lekenin üzerine yavaş bir şekilde sıcak su dökmeniz halinde çıkma ihtimali yüksektir. Leke kurumuş ise o zaman beyaz kıyafeti yarım saat kadar sıcak deterjanlı suyun içinde bekletin. Sonrasında her zamanki gibi normal bir şekilde yıkayın. İsterseniz bunun yerine lekeli bölgeyi kaynamakta olan sütün içinde bir süre bekletin ve sonra çıkararak, hafifçe çitileyin. Daha sonra normal yıkama işlemine geçebilirsiniz. Eğer denediğiniz bu yöntemlere rağmen ilk yıkamada kiraz lekesinden kurtulamadıysanız yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katarak tekrar yıkayın. Beyazlardan kiraz lekesini çıkarmak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Renkli Kıyafetlerden Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Sizin ya da ailenizden birinin en sevdiği renkli kıyafette kiraz lekesi oluştuysa panik yapmayın. Hemen ilk iş leke kurumadan üzerine tuz dökün. Kiraz lekesi kurumuş ise o zaman lekenin olduğu bölgeyi amonyaklı suya bastırıp bir süre bekledikten sonra normal yıkama işlemine geçebilirsiniz.

Sentetik Kumaşlardan Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Günümüzde çoğu kıyafet sentetik kumaştan olduğu için bunlarda kiraz lekesi oluştuğunda ne yapılması gerektiğini bilmemizde fayda var. Beyaz sirke, limon suyu ve su ile bir karışım hazırlayın. Karışıma batırdığınız pamuk ile lekeyi silin. Eğer leke bu şekilde çıkmazsa kıyafeti bir süre sıcak suyun içinde beklettikten sonra aynı uygulamayı tekrarlayın. Uygulamanın ardından kıyafeti makinede yıkayabilirsiniz.

İpek ve Yünlü Kumaşlardan Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

İpekli ya da yünlü kumaşta oluşan kiraz lekesini çıkarmak için ilk olarak lekenin olduğu yerin altına emici özelliği olan bir bez yerleştirin. Daha sonra beyaz sirkeye batırdığınız bir bez ile lekenin olduğu yeri güzelce silin. Bu yöntemi uyguladıktan sonra kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Kiraz lekesini çıkarmak için sıcak su, deterjan ve limon suyunu deneyebilirsiniz. Bu pratik yöntem özellikle leke kurumadan uygulanırsa başarı oranı daha yüksek olacaktır. Kiraz lekesini çıkarmak için kıyafetin kumaşına ve lekenin durumuna uygun ürünler kullanmaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde lekeyi çıkarmak isterken kıyafeti kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir