Kış Meyveleri Nelerdir
Nedir

Kış Meyveleri Nelerdir

Kış aylarında soğuğun etkilerinden daha az etkilenmek, daha sağlıklı olmak için bol bol meyve tüketilmesi gerekir. Vitamin ve enerji deposu meyveleri tam zamanında, taze taze tüketmek, sağlığın korunmasının dışında hastalıkların tedavisi için de etkilidir. Bu yazımızda sizlerle kış meyveleri nelerdir en sevilen 10 kış meyvesi ve kısaca faydaları hakkında bilgileri paylaşacağız.

Kış Meyveleri Nelerdir

Kışın soğuk havalarda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sebze ve meyve tüketiminin daha fazla olması gerekir. Hastalıklara karşı doğal kalkan olarak kullanabileceğiniz bu kış meyveleri aynı zamanda çocuk ve bebeklerin gelişimleri için de olumlu etkilere sahiptir. Kış akşamlarında tüketebileceğiniz 10 adet meyve ve faydaları şu şekildedir…

Elma: Kış aylarında en fazla tüketilen meyvelerin başında elma gelir. Farklı çeşitleri bulunan bu meyve, her damak tadına uygundur. Kendisi dilim dilim tüketilebileceği gibi tatlı, kek ve kurabiyeler içinde de kullanılabilir. Her gün 1 adet elmanın kanseri önlemekte etkili olduğu bilinmektedir. İçeriğindeki C vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar. E vitamini ise cildin daha parlak, daha güzel ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Ayva:  A, B ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve lif oranı açısından yüksek olan ayva, kış aylarında farklı şekillerde tüketiliyor. Sert yapılı bir meyvedir. Et yemeklerinin içine lezzet vermesi için eklenmesinin yanında tatlı, reçel olarak da hazırlanıp tüketiliyor. Hastalıklara karşı vücudu korumak için tüketilebilir.

Portakal: Şüphesiz ki kış denilince akla ilk gelen meyvelerden birisi portakaldır. Soğuk algınlığına karşı koruma sağlar ve tedavi eder. Bunun yanında cildin daha parlak ve güzel olmasını sağlar. Özellikle sabah saatlerinde bir bardak taze sıkılmış portakal suyu tüketmek güne daha zinde başlamanızı sağlar.

Mandalina: Tam bir C vitamini deposudur. Özellikle çocuklar tarafından en sevilen meyvelerden birisidir. Tatlılara konulup reçeli de hazırlanabilir. Soğuk algınlığı hastalıklarına karşı korur ve tedavi edici özelliği vardır.

Nar: Antioksidan maddeler açısından zengin olan nar da bir kış meyvesidir. Kış günlerinde ya da akşamlarında tüketebileceğiniz bu meyvenin ayrıca suyunu da tüketebilirsiniz. Özellikle kilo vermek isteyenler için nar suyu mucizevi bir tarif olabilir.

Trabzon Hurması: Cennet elması olarak da bilinen Trabzon hurması kışın sıklıkla tüketilmesi gereken şifalı meyvelerdendir.  A, C ve E vitamini içeren bu meyve, kalp ve damar hastalıkları için çok etkilidir. Kansızlığa da iyi gelen bu meyvenin düzenli tüketilmesi, sağlık için olumludur.

Greyfurt: Tıpkı portakal ve mandalina gibi greyfurt da soğuk algınlığı hastalıklarının düzelmesi için etkilidir. Meyvesini tüketebilir ya da suyunu sıkıp içebilirsiniz. Yaraları iyileştirme konusunda da faydalı olan greyfurtun kabuk kısımlarından reçel yapıp tüketebilirsiniz.

Kivi: Her ne kadar yaz meyvesi gibi görünse de kivi, kış aylarında daha fazla tatlanır ve olgunlaşır. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini vardır. Bu özelliğinden dolayı kış hastalıklarından korunma sağlar. Kanser hücrelerinin oluşumunu büyük ölçüde önler.

Armut: Sevilen meyveler arasında yer alan armut da kış meyvelerindendir. Yetişkinler kadar çocuk ve bebeklerin de vücudu için faydalı olan bu meyve, bebeklerin mamaları içine püre olarak eklenebilir. Hazımsızlık ve mide yanması sorunları için tüketilebilir.

Kestane: Kışın gelmesi ile birlikte kestane sezonu da açılıyor. Soba üzerinde pişirerek ya da suda haşlayarak tüketilen kestanenin tatlısı ve şekeri de hazırlanıyor. Selenyum oranı yüksek olan kestane, kemik ve kas sisteminin sağlığı için kış aylarında bol bol tüketilmeli.

Yukarıda bahsi geçen kış meyveleri ve faydaları ile umarız sizin de sağlıklı bir kış geçirmenizi sağlar.

Kışın Cilt Kuruması Nasıl Önlenir * Tıklayınız

Bebekler için Meyve Püresi Tarifi * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir