Kışın Cilt Kuruması Nasıl Önlenir
Cilt Bakımı

Kışın Cilt Kuruması Nasıl Önlenir

Olması gerekenden daha kuru olan ciltler, zaman içinde pul pul dökülür ve daha çabuk kırışmaya başlar. Bu nedenle normalde kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin düzenli olarak nemlendirici ürünler ve maskeler kullanmaları gerekir. Kış aylarında havaların soğuması cilt kuruluğunu tetikler. Soğuk kış günlerinde daha fazla kuruyan ciltlerde sorunlar da daha fazla olacaktır. Bunun önüne geçmek için kışın cilt kuruması nasıl önlenir sorusundan yola çıkarak sizler için 5 önemli öneriyi paylaşacağız.

Kışın Cilt Kuruması Nasıl Önlenir

Kışın cilt kurumasını önlemek için günlük hayatta bir bazı noktalara dikkat etmek yeterlidir. Bu önemli noktalara dikkat edildiğinde ciltte daha az kuruma meydana gelecektir.

  • Güneş koruyucu kullanın : Yazın güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak için kullanılan güneş kremleri kış aylarında da aynı etkiyi sağlamak için kullanılmalıdır. Havanın dondurucu derecede soğuk olduğu karlı günlerde her yerde bulunan karlar, güneş ışınlarını cilde direkt olarak yansıtır. Bu nedenle en soğuk havalarda bile hiç ara vermeden düzenli olarak güneş kremi kullanılması gerekir.
  • Ortamı fazla ısıtmayın : Dışarısı soğukken sıcak evde oturup keyif yapmak kışın en güzel yanlarındandır. Ancak ortamdaki ısı cildin en çok ihtiyacı olan nemi alacaktır. Bu da cildin daha fazla kurumasına neden olup kaşıntı ve döküntüye neden olabilir.
  • Kıyafetlerinize dikkat edin : Kuru bir cilt, kaşıntı yapabilir. Ancak hem kuru, hem de hassas bir cilde sahipseniz kaşıntının derecesi daha fazla olabilir. Bunu önlemek için sıcak tuttuğu için sıklıkla kullanılan yünlerden uzak durmanız gerekir. Yün dışında polyester, suni ipek, naylon gibi cildin nefes almasını engelleyen kumaşları da kullanmamak gerekir.
  • Ellerinize ayrıca özen gösterin : Eller, soğuk havaya en fazla maruz kalan bölgelerdir. Derisi de son derece ince olan ellerin kış aylarında çatlamaması, zarar görmemesi için mutlaka eldiven kullanılması gerekir. Eldiven dışında nemlendirici krem kullanımı da ellerin korunması için önemlidir.
  • Nemlendirici kullanımına dikkat edin : Kış aylarında cildiniz daha fazla kuruyacaktır. Bu nedenle normalde kullandığınız kozmetik ürünleri daha fazla nemlendirici özelliği olanlarla değiştirebilirsiniz. Mutlaka düzenli olarak cildinizi nemlendirerek daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki bilgilere dikkat ederek siz de kışın cilt kuruması sorununun önüne geçebilirsiniz.

Kışlık Cilt Bakım Maskeleri * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir