Domates Nasıl Kurutulur
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Kışlık Domates Nasıl Kurutulur

Yazın, tam zamanında toplanan, yemeklere salatalara konulan taze domatesleri, kışın da kullanmak için kurutmayı deneyebilirsiniz. Sos, menemen ya da közlenmiş olarak da saklanan domatesleri, kurutmak için farklı yöntemler uygulayabilirsiniz. Güneşte ya da fırında kurutarak kış için saklayabileceğiniz domatesleri kışın gerekli olduğunda çıkarıp kullanabilirsiniz. Bu yazımızda detayları ile kışlık domates nasıl kurutulur sorusunun detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Kışlık Domates Nasıl Kurutulur

Domates sulu olduğu için diğer sebzelere göre kurutması daha zordur. Genel olarak güneşte, doğal kurutma yöntemi ile domatesleri kurutmak mümkün. Ancak güneş ışınlarının yetersiz kaldığı durumlarda fırında domates kurutma yöntemi de kullanılabilir. Her iki şekilde de kurutulan domatesleri hava almayacak şekilde kavanozlarda ya da buzdolabı poşetlerinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Güneşte Domates Nasıl Kurutulur

Güneşte domates kurutmak için 3 kilo domatese 1 çay bardağı kadar kaya tuzu eklemek yeterli olacaktır. Siz kendi ihtiyacınıza göre domates kilosunu belirleyip tuz miktarını da arttırabilirsiniz. Domatesleri kurutma işleminden önce güzelce yıkayın. Ardından sap kısımlarını keserek alın. Her bir domatesi diklemesine ikiye bölün. Domateslerin etli kısımlarını tamamen tuz ile kaplayın. Bir fırın tepsisinin üzerine yağlı kağıt serin. Domateslerin kabuklu kısımları alta gelecek şekilde dizin. Bu şekilde güneş alan bir yere koyup kurutma işlemine başlayın. Domatesleri gün içinde sürekli dışarıda bıraksanız da akşamları mutlaka ev içine almayı unutmayın. Domateslerin hem ön, hem arka kısımları tamamen kuruyana kadar bu şekilde işleme devam edin. Yaklaşık 1 hafta içinde domatesler kurumuş olacaktır. Kuruyan domatesleri hava ve nem almayacak şekilde kavanoz ya da poşetlerde saklayabilirsiniz.

Fırında Domates Nasıl Kurutulur

Güneş alan bir eviniz yoksa, domatesleri fırında da kurutabilirsiniz. Fırında domates kurutmak için bir tepsiye 2 kilo domates yeterli olacaktır. Bu yöntemde kurutma işlemi için tuz kullanmanıza gerek yok. Domatesleri kurutmadan önce güzelce yıkayıp sap kısımlarını kesin. Ardından ikiye bölün. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine domatesleri dizin. Fırını 60 dereceye ayarlayın. 12 saat kadar domatesleri fırında bırakın. Saat başı fırın kapağını çok fazla açık bırakmadan kontrol edin. Tamamen kuruyunca domatesleri çıkarıp saklayabilirsiniz.

Güneşte domates kurutma yöntemi, fırında kurutma yöntemine göre daha ekonomiktir. Her ne kadar 1 hafta süre ile kurutma işlemi yapılsa da daha sağlıklı ve daha ekonomiktir.

Kızartmalık Kabak Nasıl Kurutulur * Tıklayınız

Dolmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir