Kışlık Kırmızı Biber Sosu Tarifi
Salata ve Mezeler, Yemek Tarifleri

Kışlık Kırmızı Biber Sosu Tarifi

Yazın taze taze yemeklerin içine kullandığımız kırmızı biberleri, aynı lezzette kışın da kullanabilmek için sos olarak hazırlayabiliriz. Kışın yemeklerin içine kullanmak için ya da sabah kahvaltılarında yemek masalarında meze olarak tüketmek için kırmızı biber sosu hazırlayabilirsiniz. Kendi damak tadınıza göre acı ya da tatlı olarak hazırlayabileceğiniz kışlık kırmızı biber sosu tarifi gerekli olan malzemeler ve yapım aşamalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kışlık Kırmızı Biber Sosu Tarifi

Kışın yemeklere kullanmak ya da ekmek ile birlikte tüketmek için hazırlamak istediğiniz kırmızı biber sosunu, tüketebileceğiniz kadar hazırlayabilirsiniz. Verdiğimiz ölçülerden az ya da çok olarak hazırlamak istediğinizde malzemelerin miktarlarını aynı ölçüde artırıp azaltmanız gerekecektir.

Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo salçalık kırmızı biber
  • 1 kilo domates
  • Küçük bir baş sarımsak
  • Yarım çay bardağı zeytinyağ
  • 3 yemek kaşığı sirke
  • Tuz
  • Biraz kekik
  • Biber acı değilse ve acı sos istiyorsanız biraz acı biber

Sosun Hazırlanışı

Sos için ilk olarak malzemeleri güzelce yıkayın. Biberlerin baş kısımlarını kesin. Boylamasına ortadan bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Biberleri robot içine alın ve küçük parçalar olana kadar çekin. Püre haline gelen biberleri uygun büyüklükte bir tencere içine alıp kaynatın. Biberleri kaynatırken sarımsak ve domatesleri de robotta çekin. Fazla suyunu alması için süzgece koyun. Ardından biraz pişen biberlerin içine ekleyip karıştırın. Bu şekilde malzemelerin kaynamasını ve suyunu çekmesini bekleyin. Fazla sulu olmayacak şekilde kaynatın. En son yağ ve sirkeyi de ekleyip biraz daha kaynatın. Daha sonra sosu ocak üzerinden alabilirsiniz.

Hazırladığınız kırmızı biber sosu için kavanoz kullanabilirsiniz. Sos soğumadan kavanozlar içine paylaştırın. Sıkı şekilde kavanoz kapaklarını kapatın. Kavanozları ters çevirip sosun soğumasını bekleyin. Soğuyan kışlık soslarınızı buzdolabında serin olarak saklayabilirsiniz.

Kış aylarında hazırladığınız bu kışlık biber sosu yemek masalarınıza lezzet katacaktır. Tatlı olarak hazırladığınız sosları sabah kahvaltılarında kullanabilirsiniz. Acı sosu ise yemeklerinizin içine biber salçası yerine kullanabilirsiniz. Özellikle bakliyat yemeklerinde ve çorbalarda bu sosu kullandığınızda değişik bir tat elde edebilir, sevdikleriniz ve misafirlerinize daha lezzetli yemekler sunabilirsiniz. Kışlık kırmızı biber sosunu bir sene kış aylarında kullanabileceğiniz kadar hazırlamanızı tavsiye ederiz. Kıştan arta kaldığında bir sonraki seneye saklamak buzdolabında fazla yer kaplanmasına neden olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir