Kolay Düğüm Tekniği ile Örgü Bileklik Yapımı
Kendin Yap Videoları, Nasıl Yapılır

Kolay Düğüm Tekniği ile Bileklik Yapımı

Kolay düğüm tekniği ile bileklik yapımı ilk defa yapmak isteyenlerin bile kısa sürede hazırlayabileceği bir modeldir. Bu modeli kolay bir şekilde sizde hazırlayabilir, sevdiklerinize hediye edebilir ya da satışını yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan örgü bileklik nasıl yapılır sorusunun cevabı ve kolay düğüm tekniğinin anlatımına geçmek istiyorum.

Kolay Düğüm Tekniği ile Bileklik Yapımı

Hem kadın, hem erkeklerin kullanmayı sevdiği aksesuarlardan olan bileklikler, hazır satıldığı gibi örgü olarak evlerde de hazırlanabiliyor. Kişinin zevki, bilekliğin modeli ve kullanılan ipe göre farklı kalınlıklarda hazırlanabilen bu bileklik modelleri, yaz-kış her zaman kullanılıyor. Kolda çok hoş durduğu gibi ayak bileğinde de harika bir görüntüsü olan bu örgü bileklikleri halhal olarak da hazırlayabilirsiniz. Aşağıda açıklamasını yapacağımız düğüm tekniği ile örgü halhal da hazırlayabilir, yazın elbise, etek altında ya da plajlarda kullanabilirsiniz.

Bileklik için ilk olarak bileğinizin ölçüsünden 30 cm kadar uzun bir ip kesin. Eğer ince ip kullanacaksanız iki katlı olarak da yapabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz videolu anlatımda nakış ipi kullanıldığı için iki kat olarak iskeletini hazırladık. İkiye katlama yaptığınız bölümden küçük bir düğüm atıp ilmek oluşturun. Düz bir alana düğüm yerinden bant ile bilekliği sabitleyin. Örmek için 2 metre kadar ip yeterli olacaktır. Hazırlamak istediğiniz bilekliğin kalınlığına göre 2 ya da 4 kat olarak ipleri hazırlayın. Sabitlediğiniz ipin düğüm kısmının hemen altına bu ipi tam ortasından düğümleyin. Bu ilk aşamadan sonra örmeye başlayabilirsiniz.

Bilekliği örmek için şu aşamaları izleyin…

  • Sağdaki ipi sabitlediğiniz iplerin üzerinden sola geçirin ve enlemesine uzatın.
  • Soldaki ipi sağdan gelen ipin üzerinden geçirin. Karşı tarafa geçirmek için bu ipi ortadaki iki ipin altından çapraz gelecek şekilde geçirin.
  • Bu ipleri geçirme aşamasında ipler 4 şeklini alacak.
  • Sağdaki sola, soldaki sağa geçtikten sonra ipleri uçlarından tutup dikkatli şekilde çekin.
  • İlk düğümü bu şekilde attıktan sonra aynı işlemi soldan sağa olarak da yapın.
  • Bu şekilde bir sağ taraftan bir sol taraftan ipleri düğümleyerek bilekliği tamamlayın.
  • Kolunuzun ölçüsüne göre bilekliği hazırladıktan sonra bağlama yeri için ipleri düğümleyin.
  • İpleri düğümledikten sonra ikiye ayırın.
  • Her bir ipin ucunu düğümleyin.
  • İsterseniz buraya küçük boncuklar da takabilirsiniz.

Bilekliği hazırlarken kullandığınız ip naylonumsu ise sökülmemesi için mutlaka çakmak ile yakıp yapıştırın. Yünlü ise bu işlemi yapmanıza gerek yok. Sıkıca düğüm attıktan sonra ipleri uçtan makas ile kesebilirsiniz.

Örgü bileklik yapımı detayları için aşağıdaki iki videoma göz atabilirsiniz. Her iki videodada aynı teknik kullanılmıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir