Kolay Karışık Salça Yapımı

Kolay Karışık Salça Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Kışa girişte yapılan hazırlıklardan birisi de salça yapımıdır. Yemeklere lezzet vermek ve kahvaltılarda ekmek üzerine sürmek için kullanılan salçaları yapmanın farklı çok sayıda yolu vardır. Biz bugün sizlerle en kolay karışık salça yapımı tarifini paylaşacağız. Siz de bu tarif ile çok lezzetli salçalar hazırlayıp damak tadınıza göre istediğiniz gıdalarda kullanabilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan karışık salça yapımına geçmek istiyoruz…

Kolay Karışık Salça Nasıl Yapılır

Salça denildiğinde daha çok domates salçası akla gelse de biber salçası da günümüzde mutfaklarda yerini almış durumda. Yemeklere farklı bir tat katmak için kullanılan biber salçası, verdiği renkten dolayı da sıklıkla kullanılıyor. Biber salçası ile domates salçasının yapım aşamaları birbirine benzer şekildedir. Bu nedenle hem domates, hem biber kullanılarak, karışık salça yapılabilir. Karışık salça ya da biber salçası yapmak için kırmızı biber kullanılması gerekir. Domateslerin de kırmızı renklileri salça için daha uygundur. Hem domateslerin, hem biberlerin etli olması gerekir. Bu kısa hatırlatmayı da yaptıktan sonra şimdi malzeme listesine geçebiliriz.

Kolay Karışık Salça Malzemeleri

  • 5 kilo kırmızı domates
  • 1,5 kilo kırmızı biber
  • 2 çorba kaşığı kadar tuz
  • Acı isteyenler 2 adet kırmızı acı biber de ekleyebilir

Kolay Karışık Salça Yapımı

Karışık salça için ilk olarak domates ve biberleri güzelce yıkayın. Kabuklarını soymadan gelişigüzel doğrayın ve yeterli büyüklükte bir tencere içine malzemeleri alın. Yüksek ateşte ara ara karıştırarak kaynatın. İyice kaynamaya başlayınca domateslerin suyu karışımın üzerine çıkacaktır. Bu suyu tencere içinden alın. Çok lezzetli ve besleyici olan  bu suyu yemeklerinize lezzet vermesi için kullanabilirsiniz. Suyunu aldıktan sonra tencere içine tuzu ekleyip karıştırın. Tencere içindeki malzemeler kıvam alana kadar kaynatmaya devam edin. Kıvam alan malzemeleri blenderden geçirip püre halini almasını sağlayın. Ardından kısık ateşte yeniden ocak üzerine alın. Kaynatmaya devam edin. Bu süre içinde sürekli karıştırın. Salça kıvam alınca daha ocak üzerindeyken cam kavanozlara almaya başlayın. Salçayı kavanozları doldurup kapağını sıkıca kapatın. Sıcaklığı ile bir gece beklemesi için kavanozların üzerlerini bir bez ile sıkıca kapatın.

Hazırladığınız salçaların daha uzun ömürlü olması için tuz miktarını arttırabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız salçaları yeniden saklamak için mutlaka buzdolabında saklamanız gerekir. Kolay karışık salça tarifi ile elde ettiğiniz salçaları yemeklerde rahatça kullanabilirsiniz.

Kolay Biber Salçası Yapımı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir