Makrome Bileklik Yapımı
Kendin Yap Videoları, Örgü ve Dantel

Kolay Makrome Bileklik Yapımı

Renk renk, farklı desenlerde bileklikler, yaz-kış her mevsim çok hoş aksesuarlar olarak karşımıza çıkıyor. Modeline göre kimi zaman spor bir kombini tamamlayan, kimi zamansa çok şık bir elbiseye eşlik eden bu bileklikler, hazır satın alındığı gibi evde de örülebiliyor. Bu yazımızda sizlerle kolay makrome bileklik yapımı çalışmasının detaylarını paylaşacağız.

Kolay Makrome Bileklik Yapımı

Makrome bileklik olarak isimlendirdiğimiz bu çalışma için evde bulunan patiklik ipleri kullanabilir ya da özel bileklik iplerinden de satın alabilirsiniz. Burgulu bir tasarımı olan bu bileklikler tek renk olarak hazırlanıyor. Bilekliğin örüm aşamasında iskelet ipleri sıkı bir şekilde hem alttan hem üstten düz bir zemin üzerine bant ile sabitlemek gerekiyor. Bu şekilde örme sırasında iskelet iplerin dönmesini önleyip düzgün burgular elde edilebilir.

Makrome bileklik yapmak için iskelet olarak ipleri kolunuza göre ölçün. Kolunuzun çevresinden çok az miktar fazla ip kesip uç kısmını düğümleyin. İskelet olarak tek ya da çift kat ip kullanabilirsiniz. Düğümü attıktan sonra ipi sabitleyin. Sonrasında 1,5 metre kadar ip kesin. Bu ip sizin örme ipiniz olacak. Örme ipini iskelet ipin altından geçirip iki taraf aynı olacak şekilde düğüm atın. Sonrasında örmeye başlayın.

Bileklik örmek için normal düğüm atma yöntemini kullanabilirsiniz. 4 tekniği olarak da bilinen bu örgü tekniği için sol elinizin olduğu ipi üçgen şekilde iskelet ipin üzerinden sağ tarafa geçirin. Sağda bulunan ipi düz olarak bu gelen ipin üzerinden geçirin. Düğüm atmak için sağda, üstten geçen ipi iskelet ipler üzerinde bulunan artı şeklinde birleşim noktasından çapraz şekilde geçirin. Geçirdiğiniz ipi boşluk içinden çıkarıp sıkı bir şekilde her iki taraftaki ipi çekin. Aynı işlemi ip bitene kadar hep aynı yöne doğru tekrar edin. Bir süre ördükten sonra iskelet ipler dönmeye başlayacaktır. Bu aşamada ipleri düzeltmek için bantları çıkarmayın. Aksi halde düzeltme sırasında kayma meydana gelebilir ve burgularda saplamalar yaşanabilir.

Kolay makrome bileklik nasıl yapılır sorusunun cevabı için isterseniz Youtube kanalımızdan bilekliğin yapımı ile ilgili videomuza göz atabilirsiniz.

Ayarlanabilir Kolay Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Tek Renkli Arkadaş Bilekliği Yapımı * Tıklayınız

Pipetten Bileklik Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Çengelli İğneden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Eski Çoraptan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Pet Şişeden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Kumihimo Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir