Kolay Yazı Tahtası Yapımı
Kendin Yap Videoları, Okul Öncesi

Kolay Yazı Tahtası Yapımı

Yeni okula başlayan ya da yakın zamanda okula başlayacak olan çocukların el alışkanlığı kazanması için yazı tahtalarından faydalanılabilir. Farklı boyut, renk ve tasarımlarda hazır olarak satılan bu yazı tahtaları, evde de değişik malzemeler kullanılarak hazırlanabiliyor. Bu yazımızda sizlerle kolay yazı tahtası yapımı çalışmasının detaylarını paylaşacağız. Sizde bu çok basit çalışma ile çocuklarınız için harika yazı tahtaları hazırlayıp gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz.

Kolay Yazı Tahtası Yapımı

Kolay yazı tahtası ya da bir başka deyişle kolay yazı levhası, evde değişik yöntemler ile hazırlanabilir. Bahsedeceğimiz yöntem, en kolay ve pratik olanıdır. Her evde bulunan malzemeler ile hazırlanabilen bu yazı tahtası için kalem olarak keçeli kalem kullanılması gerekir. Porselen kalemleri ya da çıkmayan tükenmez kalemler ile tahta üzerine yazıldığında silinmediği için sorun ortaya çıkabilir. Silgi olarak normal silgiler kullanılabilir ya da bez, sünger gibi ekstra malzemeler ile silgi yapılabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet şeffaf dosya
  • 1 adet açık renkli A4 boyutunda fon kartonu ya da beyaz A4 kağıdı
  • Koli bandı
  • Makas
  • Süslemek için simli eva parçaları
  • Yapıştırıcı

Evde Yazı Tahtası Yapımı

Evde yazı tahtası yapmak için ilk olarak şeffaf dosya içine karton ya da kağıdı yerleştirin. Açık kalan kısmına bir parça bant yapıştırıp tamamen kapatın. Hazır olan yazı tahtasının kenarlarını süslemek için simli eva ile aynı boyutlarda kalpler kesin. Bu kalpleri düzgün bir şekilde yapıştırın. Silgi yapmak için kare ya da dikdörtgen şeklinde bir sünger parçası kesin. Süngerin bir tarafını hafif ıslatıp fazla suyunu alın. Yazdığınız yazıyı bu ıslak taraf ile silin. Yeniden tahtayı kullanmak için kurulama yapılması gerekecektir. Bu kurulamayı süngerin kuru tarafı ile yapabilirsiniz. Eğer evinizde sünger yok ise aynı uygulamayı temiz bir bez ile de yapabilirsiniz.

Okul öncesi yazı tahtası yapımı çalışmasının detaylarını Youtube kanalımdan inceleyebilirsiniz. Çocukların okula alışması ve ellerinin kalem tutmaya alışması için bu tahtadan yapıp gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu yazı levhalarının yan taraflarını sevdiği şekiller ile süsleyip yazı yazması için daha fazla heveslendirebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir