Krapon Kağıdından Kedi Merdiveni Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları, Nasıl Yapılır, Okul Öncesi

Krapon Kağıdından Kedi Merdiveni Nasıl Yapılır

Milli bayramlarda okulları süslemek için kedi merdiveni süsleri kullanılabilir. Geçmiş dönemlerde de okullarda öğrencilerin sıklıkla yaptığı bu süsler, diğer kutlamalar için süslemelerde de kullanılabiliyor. Tek renkli ya da iki renkli olarak hazırlanıp pencere camı, duvar, dolap üzeri gibi düz alanlara asılabiliyor. Bu yazımızda merak edenler için videolu anlatım ile krapon kağıdından kedi merdiveni nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

Krapon Kağıdından Kedi Merdiveni Nasıl Yapılır

Krapon kağıdından kedi merdiveni, yapan kişinin istediğine göre kalın, ince, uzun ya da kısa olarak hazırlanabilir. Tek renkli ve iki renkli olabilen bu süsleri hazırlamak son derece kolaydır. Okul öncesi çocuk etkinliklerinde de kullanılan bu çalışma, miniklerin el becerisinin gelişmesine büyük katkı sağlar.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet farklı renkte krapon kağıdı
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Bir parça ip
  • Küçük bir parça eva kağıdı
  • Kalem
  • Cetvel

Yapılışı

Krapon kağıdı genel olarak uzun ince top şeklinde satılıyor. Yapacağınız kedi merdivenine göre kalınlığını kendiniz belirleyebilirsiniz. Örnek çalışma için 3 cm genişliğinde bir parça krapon kağıdı kesin. Diğer renkten de aynı şekilde bir şerit kesin. Şeritleri birbirine dik gelecek şekilde uçlarını üst üste koyun. Ardından şeritleri birbirinin üzerinden geçirerek kedi merdivenini örmeye başlayın. İstediğiniz uzunluğa gelince şeritleri kesin. Şeritlerin başını ve sonunu açılmaması için yapıştırıcı ile yapıştırın.

Kedi merdiveni süsünü hazırladıktan sonra 3 cm ebatında bir evadan kareler kesin. Kedi merdiveninin altına bir tanesini yapıştırın. Üst kısmı için evayı ortasından delin. Küçük bir parça ipi kesip evanın diğer tarafına geçirin. Düğümleyip kedi merdiveninin üst kısmına yapıştırın. Bu ipten bir yere asabilir ya da bant ile yapıştırılır. Kedi merdivenini kısa olarak yapıp tek tarafından asarak kullanabilirsiniz. Uzun olarak hazırladığınızda iki tarafına da asmak için ip takıp yanlamasına asarak kullanabilirsiniz. Kedi merdiveni yapımı çalışmasının detayları için Youtube kanalımızın videosuna göz atabilirsiniz. Bu video ile siz de pratik olarak kedi merdiveni süsü yapmayı öğrenip süslemelerinizde bu kullanabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir