Kumihimo Diski Nasıl Yapılır
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Kumihimo Diski Nasıl Yapılır?

Kumihimo diski nasıl yapılır sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, yuvarlak kumihimo bilekliklerin hazırlandığı tezgahların nasıl yapıldığını ele alacağız. Yuvarlak oldukları için bu tezgahlara genel olarak disk adı verilir. Piyasada hazır olarak da satılan bu diskler, evde bulunan malzemeler ile de hazırlanabilir. Yuvarlak olarak gelen bileklik modellerini hazırlamak için kullanılan bu diskler ile değişik modelde çok sayıda bileklik hazırlayabilirsiniz. Bugün sizler için sadece diskin yapımı hakkında bilgileri paylaşacağız. İlerleyen günlerde bu diskler ile hazırlanan kolay bilekliklerin yapım aşamalarını da sizlerle paylaşacağız.

Yuvarlak Kumihimo Disk Yapımı

Yuvarlak bileklikler hazırlamak için kullanılan bu diskler, değişik malzemeler ile hazırlanıp hazır olarak satılmaktadır. İp ya da hobi malzemeleri satan yerlerde bulabileceğiniz bu diskleri evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Karton ya da mukavva
  • Makas
  • Cetvel
  • Kalem
  • Gönye cetvel

Hazırlanışı

Kumihimo diski oluşturmak için ilk olarak yuvarlak bir karton kesin. Bu yuvarlak kartonun kenarlarına aralarındaki mesafe eşit olacak şekilde çeltikler açın. Çeltiklerin yaklaşık bir cm kadar olması yeterli olacaktır. Çeltikleri açtıktan sonra diskin tam ortasına bir delik açın. Bu delik kısım, bilekliği yapacağınız bütün ipler geçecek kadar genişlikte olmalı. Çeltik sayısını hazırlamak istediğiniz bilekliklere göre yapabilirsiniz. Piyasada genel olarak 32 çeltik aralıklı kumihimo diskleri vardır. Sizler daha fazla aralıklı şablonlardan bileklik yapmak isterseniz, evde karton ya da mukavvadan bu diski hazırlayabilirsiniz.

Aralıkların eşit olması için yuvarlak gönye cetvel kullanabilirsiniz. Eğer evinizde yuvarlak cetvel yok ise, kartonu yuvarlak kesmeden önce kare şeklinde kesin. Bu kare parçanın orta noktasından ve çarpraz uçlarından çizgiler çizerek ortadaki yuvarlağın üzerine eşit aralıklı çeltikler çizebilirsiniz.

Hazırladığınız disk ile bileklik yapmak için kolunuza ve uygulamak istediğiniz bilekliğin modeline göre uzunlukta ipler kesin. Bu iplerin hepsini ortadaki delikten geçirin. Uçlarını birbirine sabitleyip düğümleyin. Düğümü ortadaki delikten daha büyük olacak şekilde atın. Daha sonra ipleri, elinizde şablon var ise şablona göre belirtilen aralıklara belirtilen renkler gelecek şekilde geçirin. Sonrasında yine şablonu takip ederek bilekliği örebilirsiniz.

Yuvarlak kumihimo diski yapılışı hakkında detayları Youtube kanalımda yer alan videodan izleyebilirsiniz.

Kumihimo Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Ayarlanabilir Kolay Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Kolay Makrome Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Tek Renkli Arkadaş Bilekliği Yapımı * Tıklayınız

Pipetten Bileklik Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Hobi Çubuğundan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Çengelli İğneden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Eski Çoraptan Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Pet Şişeden Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Ayakkabı Bağcığından Bileklik Yapımı * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir