İnek Oje Deseni
Kendin Yap Kendin Yap Videoları

Kumihimo Tezgahı Yapımı

Kumihimo tezgahı yapımı ile evde kendi kendinize renkli bileklikler hazırlamanın ilk aşamasıdır. Sadece küçük bir karton parçası kullanarak hazırlayabileceğiniz bu tezgah ile rengarenk kumihimo bileklikler hazırlayabilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan kumihimo tezgahı yapımına geçmek istiyoruz…

Kumihimo Tezgahı Yapımı

Kumihimo bileklik hazırlamak için özel kumihimo disklerine ya da kumihimo tezgahlarına sahip olmak gerekir. Hazır olarak hobi malzemesi satan yerlerde bulunabilen bu aparatları evde küçük kartonlar ile hazırlayabilirsiniz. Yuvarlak kumihimo bileklikler hazırlamak için yuvarlak karton ile hazırlanan diskleri kullanabilirsiniz. Düz kumihimo bileklik modelleri içinse kare ya da dikdörtgen şeklindeki tezgahları kullanmanız gerekir. Bu yazımızda kare kumihimo tezgahı yapımının detaylarını sizinle paylaşacağız.

Gerekli Malzemeler

  • Karton
  • Cetvel
  • Makas
  • Kalem
  • Renkli kalemler
  • Falçata

Kare Kumihimo Tezgahı Yapılışı

Kumihimo tezgahı için kare ya da dikdörtgen şekilli çok sert olmayan kartonlardan kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız bilekliğin boyutuna göre tezgahı hazırlayabilirsiniz. Örnek çalışmamız için 11 cm × 11 cm ebatında bir kare karton kesin. Kare kartonun üst tarafına 1 cm aralıklar ile çizikler atın. Aynı işlemi alt kısım için de yapın. Tezgahın yan kısımlarına tam ortalarına gelecek şekilde birer çizik atın. Bu çizikleri 5,5 cm’den atın. Kartonun tam orta kısmından 1 cm eninde yarım santim uzunluğunda dikdörtgen kesin. Çizdiğiniz yerlerden makas ile 1 cm uzunluğunda kesikler atın. Ortadaki dikdörtgeni ise falçata ile keserek alın. Kestiğiniz yerlere numara yazıp tezgahın üst ve alt kısmını belirleyen işaretler koyun.

Kumihimo tezgahını bu aşamalardan sonra kullanabilirsiniz. Hazırladığınız bu tezgah ile tek renkli arkadaşlık bilekliği, çift renkli arkadaşlık bilekliği ya da rengarenk bileklik modelleri hazırlayabilirsiniz. Bilekliği hazırlamak için bileklerinize göre ipler kesip tezgahın orta kısmından geçirin. Tezgahın altında iplere tek, sıkı olmayan bir düğüm atın. Ardından kestiğiniz ipleri bilekliğin modeline göre renklere uygun olarak alt ve üst kısma yerleştirin. İpleri yerleştirdikten sonra bilekliği örmeye başlayabilirsiniz. Örme işlemini bitirdikten sonra kalan ipleri bağlama aparatı yapacak şekilde örün. Baştan attığınız düğümü çözüp bu ipleri de aynı şekilde bağlama aparatı yapıp bilekliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bağlama kısımları için kalan ipleri saç örgüsü şeklinde yapabilirsiniz. Çalışmanın detayları için Youtube kanalımda yer alan videomu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir