Limon Nasıl Saklanır
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Limon Nasıl Saklanır

Limon, yaz-kış mutfaklarda ihtiyaç olan bir besindir. Kimi zaman salatalara tat vermek için kullanılan limon, kimi zamansa limonata yapılarak değerlendiriliyor. Mevsiminde dalından taze taze koparılan limonların uzun süre aynı tazelikte korunması için bazı önemli etkenlere dikkat etmek gerekir. Limon nasıl saklanır başlığı altında limonların taze olarak nasıl saklanacağının açıklamalarını yaptık. Siz de bu yöntemlerden istediklerinizi uygulayıp sulu limonları en taze şekilde saklayıp istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Limon Nasıl Saklanır

Bütün olarak limonları taze saklamak için limonları kasasında satın alıp hiç yerinden oynatmadan bu şekilde nemden uzak ve serin yerde uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Kasalara ilk yerleştirmeden sonra yerinden oynatılmayan limonlar başka sebzeler ve meyveler ile temasta bulunmayacağı için herhangi bir sorun yaşanmadan uzun süre saklanabilir. Bütün şekilde olan limonları saklamak için bir başka yöntem ise kavanozda soğuk su yöntemidir. Bu yöntemi uygulamak için limonun boyutuna uygun cam ve temiz bir kavanozun içine soğuk su koyun. Limonları bu kavanozun içine koyup kapağını kapatın. Bu şekilde balkona çıkarıp bekletin. Kavanozdaki suyu her sabah yine soğuk olacak şekilde değiştirin.

Kullandığınız yarım kalan limon saklamak için limonun kesilmiş kısmına bir parça şeker sürün. Ardından limonun şeker sürdüğünüz kısmı porselen tabak üzerine gelecek şekilde kapatın. Bu şekilde buzdolabında 1-2 haftaya kadar limonu muhafaza edebilirsiniz.

Limonu taze olarak saklamanın bir diğer yöntemi de buzlukta saklamadır. Buzlukta limon saklamak için limonları güzelce yıkayıp temizleyin. Üzerindeki fazla suyu kurulayarak alın. Ardından buzdolabı poşetlerinin içine koyarak bu şekilde dondurucuya koyun. İstediğiniz zaman çıkarıp rendeleyerek limonları kullanabilirsiniz. Dilimlenmiş şekilde limonları saklamak için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Buzlukta saklanan limonları özellikle kış aylarında limonata hazırlamak için kullanabilirsiniz. Buzlanmış limonları kullanmak için ilk olarak buzluktan çıkarıp bir süre buzların biraz çözülmesini bekleyin. Ardından rendenin kalın tarafı ile limonu rendeleyin. Sonrasında yeterli miktarda su ekleyip şeker ilavesi ile limonatayı hazırlayabilirsiniz.

Taze olarak limon saklama yöntemleri yukarıdaki şekildedir. Siz de zamanında satın aldığınız limonları çürümeden bozulmadan bu yöntemler ile saklayabilirsiniz.

Nane Nasıl Kurutulur * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir