Makrome İpten Çanta Sapı Nasıl Yapılır
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Makrome İpten Çanta Sapı Nasıl Yapılır

Makrome ipten çanta sapı nasıl yapılır yapılan çantalar nasıl birleştirilir bu konuda sizlerle detayları paylaşacağız. Daha önce yaptığımız makrome ipten çanta önü ve arkasına göz atmak için “Makrome İpten Çanta Yapımı ” konusunu inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda hazırlamış olduğunuz ön ve arka kısmı nasıl birleştireceğiniz ve bu sırada sap kısmını da nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Makrome İpten Çanta Sapı Nasıl Yapılır

Makrome ip ile çanta sapı yapmak için ilk olarak hazırlamış olduğunuz ön ve arka kısmı birleştirin. Bu birleştirmeyi örnek çantalarda biz dıştan yaptık. Siz isterseniz çanta iç kısmından da birleştirme yapabilirsiniz. Çantanın birleştirmesi için alt kısmının tam ortasından tığı geçirip ilmek kaydırma yöntemi ile karşılıklı birleştirme yapabilirsiniz. Köşe kısmına gelince aynı delik içine iki adet ilmek kaydırma yapıp dönüşü yapın. Yan kısımlara her bir trabzan içine iki adet ilmek kaydırıp yukarı kadar çıkın. Yukarı çıktıktan sonra hiç ip koparmadan sap kısmını yapabilirsiniz. 5-6 yaş kız çocukları için 120 zincir, daha büyük kızlar için 140 ve yetişkinler için 160 zincir çekerebilirsiniz. Zinciri çektikten sonra karşı tarafa geçip birleştirin. Çanta yan tarafını birleştirmeden zincir üzerinden yine ilmek kaydırarak sap kısmından geri dönün. Bir sıra daha aynı şekilde yapıp karşı tarafa geçin ve çantanın kalan kısmını da birleştirip tamamlayın.

İsterseniz bu makrome ipten örgü çanta sapını başka çantalarınız için de hazırlayabilirsiniz. Bunun için istediğiniz uzunlukta zincir çekin. İstediğiniz kalınlığına göre 2-5 sıra arasında ilmek kaydırma yöntemi ile zincir üzerinden gelip gidin. Hazırladığınız çanta sapını dikiş ile çantaya ekleyebilirsiniz.

Makrome örgü çanta birleştirme aşamasında da isterseniz farklı bir ip ile dikiş yapabilirsiniz. Çantayı kullanmak istediğiniz şekle göre sap kısmını daha uzun, daha kısa, daha kalın ya da daha ince yapabilirsiniz. Eğer çantayı elde taşıyacaksanız daha kalın ve kısa olarak sapını hazırlayabilirsiniz. Yandan takmayı düşünüyorsanız daha ince, daha uzun bir sap hazırlayabilir, rahat bir şekilde çantanızı kullanabilirsiniz. Makrome ip ile çanta sapı hazırlamak için Youtube videoma göz atabilir, detayları inceleyebilirsiniz. Tek renk hazırlayabileceğiniz bu çantaları isterseniz bir kaç renkten de yapabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir