Makrome İpten Çanta Yapımı
Kendin Yap Videoları, Nasıl Yapılır, Örgü ve Dantel

Makrome İpten Çanta Yapımı

Makrome ipten çanta yapımı son dönemlerde el emeği çanta hazırlayanlar tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi… Hem yetişkinler, hem küçük kız çocukları için hazırlanabilen makrome örgü çantalar, yaz-kış tüm mevsimlerde kullanılabiliyor. Hemen hemen her renk tonunda bulunan bu ipler ile yuvarlak, kare, üçgen ya da dikdörtgen çantalar hazırlanabiliyor. Bu yazımızda sizlerle makrome çanta nasıl yapılır sorusunun cevabını sayılar ile vereceğiz.

Makrome İpten Çanta Yapımı

Genel olarak kullanılan makrome ipler üzerinde uygun numara şiş ve tığlardan bahsedilir. Kullanmak istediğiniz ipe göre tığınızın mm.sini ayarlayabilirsiniz. Bizim örnek çalışmamızda 4,5 mm tığ kullanılmıştır. İlmek sayıları bu tığ kalınlığına göre verilecektir. Siz daha kalın ya da daha ince makrome ip kullanacaksanız tığınızın numarasını ve dolayısı ile ilmek sayılarını da kullandığınız malzemelere göre ayarlamanız gerekir.

Makrome Çanta Nasıl Yapılır

Makrome örgü çanta için ilk olarak zincir çekerek örgüye başlayın. Örnek çalışmada 5-6 yaş kız çocuğu için yapılan çantaya 25 zincir çekerek başlanılmıştır. Ardından bir üst sıraya çıkmak için ekstra 3 zincir daha çekin. Tığın başına bir kere ip dolayıp sondan dördüncü zincir üzerine batın. 1-2-2 şeklinde çekerek üçlü trabzan yapın. Her bir zincir üzerine aynı şekilde üçlü trabzan yaparak ilk sırayı tamamlayın. 3 zincir çekip örgüyü döndürün ve yukarı sıraya çıkın. Bu şekilde yukarı doğru 10 sıra trabzan yapın. En son bir zincir çekip düğümleyerek çantanın tek tarafını tamamlayın. Aynı parçadan bir adet daha yapın. Çantanın arkasına gelecek olan parçanın üzerinden küçük kapak çıkarın. Bunun için en son trabzanların üzerinden 8 adet sayıp dokuzuncu trabzan üzerine ipi bağlayın. 8 adet trabzan yapın ve toplam 5 sıra bu şekilde trabzan ile kapağı bitirin. Düğme geçirmek için ilik kısmını son sıradan sonra ilmek kaydırarak yapın. İlmek için 4 adet ilmek kaydırın, 8 zincir çekin ve boşluk bırakmadan hemen yandaki ilmeğin üzerinden kaydırmaya devam edin. Çantanın ön kısmı ve arka kısmı bu şekilde bitirilmiş olacaktır.

Eğer daha büyük 9-11 yaş arası çocuklar için bu çantadan yapmak isterseniz 30 zincir ile örgüye başlayın. Toplam 12 sıra trabzan yapıp ön ve arka kısmını bitirin. Yetişkinler içinse yine 30-35 zincir çekip toplam 14 trabzan sırası yapabilirsiniz.

Makrome çanta yapımı Youtube videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir