Mandalina Maskesi Nasıl Yapılır
Cilt Bakımı, Güzellik

Mandalina Maskesi Nasıl Yapılır

Kış aylarında en fazla tüketilen meyvelerden birisidir mandalina. Yüksek C vitamini değeri olduğu için hastalıklardan korunmak ve vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bol miktarda mandalina tüketmek gerekir. Sağlık açısından faydaları yüksek olan bu meyve aynı zamanda cilt için de son derece etkilidir. Bu yazımızda mandalina maskesi nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak sizlerle maskesinin faydaları ve yapım aşamaları konusunda bilgileri paylaşacağız.

Mandalina Maskesi Nasıl Yapılır

Hem kabuk kısmı, hem suyu maske olarak kullanılan mandalinanın maske tariflerinden önce kısaca cilde faydalarından bahsetmek istiyoruz. Kısaca mandalina maskesi faydaları şu şekilde sıralanabilir.

  • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
  • Kan akışını hızlandırır ve bu da cildin daha parlak olmasını sağlar.
  • Tahriş olan cildin onarılmasını sağlar.
  • Selülit tedavisinde etkilidir.
  • Gözenekleri temizleyip daha pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlar.

Mandalina Suyu Maskesi

Mandalinanın suyu kullanılarak yapılan maske için gerekli malzemeler şunlardır…

  • 1 adet yumurtanın beyazı
  • 3 yemek kaşığı kadar mandalina suyu

Maske için ilk olarak temiz bir kap içine yumurtanın beyazını ayırın. Üzerine 3 yemek kaşığı mandalina suyu ekleyip karıştırın. Malzemeler birbirine karışınca temiz ve kuru cilt üzerine maskeyi uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar cildinizde maskeyi bekletip daha sonra durulayın. Maskeyi hazırlarken kasenin cam, kaşığın tahta olmasına özen gösterin.

Mandalina Kabuğu Maskesi

Mandalinanın kendisinin değil de kabuğunun kullanıldığı mandalina kabuğu maskesi için gerekli malzemeler şunlardır…

  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
  • 1 tatlı kaşığı mandalina kabuğu rendesi

Maske için gerekli olan malzemeleri hazırlayın. Tüm malzemeleri uygun büyüklükte bir kase içinde karıştırın. Hazır olan maskeyi yüzünüze sürün. Yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletip durulayın.

Mandalina maskelerini cildinize uygulamadan önce mutlaka yüzünüzü sadece su ile yıkayın. Tamamen yüzünüzü temizledikten sonra kurulayın. Temiz ve kuru cilt üzerine bu maskelerden birisini uygulayabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına göre haftada 1 ya da 2 kere maskeleri uygulayabilirsiniz. Eğer maskeleri uyguladıktan sonra cildinizde kızarıklık, kaşıntı ya da yara gibi etkiler ortaya çıkarsa maskeleri uygulamayı bırakıp cildinize daha uygun maske tariflerini deneyebilirsiniz. Cildin daha genç ve pürüzsüz olmasına katkı sağlayan mandalina maskelerini başka kozmetik ürünler ile birlikte kullanmanız, maskelerden istediğiniz sonucu alamamanıza neden olabilir. Bu nedenle her maske tarifinde olduğu gibi mandalina maskesini de sadece tek başına uygulamanız gerekir.

Mandalina Diyeti * Tıklayınız

Çay Maskesi Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir