Mide Bulantısına Ne İyi Gelir
Genel Bilgiler, Nedir

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Mide bulantısına ne iyi gelir sorusu, her yaşta merak edilen sağlık sorularından birisidir. Her yaşta ve herkeste ortaya çıkabilen bu durum, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyip gün içinde yapması gereken en basit işlere bile konsantre olamamasına neden olur. Hastalıkların yan belirtileri olarak ortaya çıkabileceği gibi tek başına da mide bulantısı sıkıntısı ortaya çıkabilir. Mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun cevabına göz atmadan önce kısaca mide bulantısının nedenlerinden bahsetmekte fayda vardır.

Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir

Mide bulantısı farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Sorunun çözümü için ilk olarak nedeninin doğru belirlenmesi gerekir. Mide bulantısının nedenleri aşağıdaki şekilde maddeler halinde sıralanabilir.

  • Mide ülseri ya da diğer bir mide rahatsızlığı olan reflü bulantıya neden olabilir.
  • Bazı kişilerde gıda intolerası sorunu mide bulantısına neden olabilir.
  • Kullanılan bazı ilaçların kişiyi zehirlemesi sonucu bulantı oluşabilir.
  • Bozuk gıda tüketimi sonucu besin zehirlenmesi sorunu yaşanabilir.
  • Aşırı alkol ve nikotin tüketimi mide bulantısı yaratabilir.
  • Asitli ve kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi mide sorunu yaşatabilir.
  • Apandisit sorunu bulantıya neden olabilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Nedenleri belirleyip ortadan kaldırın : Mide bulantısının çözümü için ilk olarak bulantı nedeninin iyi belirlenmesi ve bu nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin mide bulantısı kafeinli içeceklerin tüketimi sonrasında ortaya çıkıyorsa, kafeinli içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı.

Derin nefes alıp verin : Hafif mide bulantılarında derin derin nefes alıp vermek midenin rahatlamasını sağlayacaktır. Özellikle açık havaya çıkmak, bulantının aza inmesine yardımcı olacaktır.

Mide bulantısını tetikleyen kokulardan uzak durun : Bazı keskin kokular ya da kötü  kokular, mide bulantısına yol açabilir. Bu tür kokulardan dolayı mide bulantısı ortaya çıktığında vakit kaybetmeden ortamı havalandırmak ya da temiz, açık havaya çıkmak gerekir.

Nane-limon çayı için : Nane ve limon kaynatılarak hazırlanan nane-limon çayı mide bulantısına iyi gelen bitki çaylarının başında geliyor. Küçük yaştaki çocuklar için de evde mide bulantısını geçirmek için hazırlanan bu çay, midenin rahatlamasını sağlıyor.

Zencefil : Sindirim sistemi sorunlarından dolayı ortaya çıkan mide bulantısı için zencefil tüketilebilir. Taze zencefili dilimleyip üzerine sıcak su dökerek demlendiğiniz çayı yudum yudum içerek mide bulantısını hafifletebilirsiniz.

Rezene ve Papatya Çayı : Mide ağrısı ile birlikte ortaya çıkan mide bulantısı için bitki çayı tüketmek olumlu etki yaratır. Rezene ve papatya çayını birleştirerek ya da tek başına bu çayları demleyerek tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Uzun süreli mide bulantısı ve beraberinde yaşanan kusma durumlarında ise vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir * Tıklayınız

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir