Silikon ile Mezura Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Mini Mezura Yapımı

Mini mezura yapımı özellikle okul öncesi etkinliklerde çocukların kullanabilecekleri minik cetveller hazırlanmasını sağlar. Bu çalışma ile farklı renklerde ve uzunluklarda katlanabilir cetveller hazırlayabilirsiniz. Yapımı son derece kolay olan mini mezura çalışmasının detaylarını yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Mini Mezura Yapımı

Evde istediğiniz boyutta mezura hazırlayabilirsiniz. Sürekli ölçüm yapmanız gereken durumlarda yanınızda bulunması gereken bu aracı silikon tabancası yardımı ile dakikalar içinde hazırlayabilirsiniz.

Gereken Malzemeler

  • Sıcak silikon
  • Pişirme kağıdı ( Yağlı kağıt )
  • Ütü
  • Farklı renklerde ojeler
  • Cetvel
  • Kurşun kalem
  • Makas

Silikon ile Mini Mezura Yapımı

Silikon ile mini mezura yapmak için ilk olarak kurşun kalem ile pişirme kağıdı üzerine istediğiniz boyutta cetvel çizin. Cetveli hazırlamak istediğiniz boyuttan 2 cm daha uzun olarak çizin. Sağ ve sol taraflarından 1 cm boşluk kalacak şekilde ölçülerini yazabilmeniz için bu önemli. Çizimi bitirdikten sonra sıcak silikon tabancası ile cetvelin içini doldurun. İsterseniz uzunlamasına, isterseniz enlemesine olarak silikonu sıkın. Cetvelin içini hiç boşluk kalmayacak şekilde doldurduktan sonra başka bir pişirme kağıdını üzerine örtün. Sıcak ütü ile üzerine bastırın. Bu şekilde donmuş olan silikon yeniden yumuşayıp incelerek düz bir şekil alacaktır. Cetvelin üzeri düzelince ütüyü bırakın. Bir kaç dakika soğuması için bekleyin. Ardından pişirme kağıdını üzerinden alın. Soğumuş olan silikon cetveli dikkatli bir şekilde diğer pişirme kağıdından çıkarın. Kenarlarındaki fazlalıkları bir makas yardımı ile kesin. Yanınızda bulunan bir cetvel ile hazırladığınız cetvelin üzerine santimleri işaretleyin. Cetvelin üzerine yazmak için porselen kalemi ya da silinmeyen kalemlerden kullanabilirsiniz. İşaretlemek için istediğiniz renklerde ojelerden kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız mini mezurayı yuvarlak şekilde katlayıp istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Bu mini mezura ya da katlanabilir cetvel çocuklar için de iyi bir alternatif olacaktır. Kırılmadan uzun süre kullanabileceğiniz bu cetvelleri akrilik boya ile renklendirebilir, kenar kısımlarını değişik şekillerde keserek daha farklı tasarımlara imza atabilirsiniz.

Silikon ile mini mezura yapımı çalışmasının detaylarını Youtube kanalımda da bulabilirsiniz. Detaylı olarak anlattığım videomu izleyerek siz de bu minik sevimli cetvellerden hazırlayabilirsiniz.

Silikon ile Fermuar Süsü Yapımı * Tıklayınız

Silikon ile Cam Üzerine Yazı Yazma * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir