Okul Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli
Genel

Okul Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Okulların açılmasına yakın her sene ve her dönem, öğrencilerin eksik kıyafetleri ve ayakkabıları aylar öncesinden tamamlanır. Kıyafet olarak gidilen okula göre üniforma tarzında kıyafetler kullanılırken ayakkabı olarak her öğrenci kendi zevkine göre seçimini yapabilir. Okul ayakkabısı seçerken renk, model ve desenlerinden önce ayakkabının rahat kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Her yaştan öğrenci için okul ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Okul Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Okul ayakkabısı seçerken öğrencinin yaşı kaş olursa olsun mutlaka kendisinin de fikrinin alınması gerekir. Renk, model ve desen seçiminde öğrencinin fikrinin alınmasından sonra ebeveynler ayakkabının özelliklerine dikkat etmelidir. Yeni bir okul ayakkabısı satın alırken şu noktalara dikkat etmek önemlidir.

  • Halk arasında yaygın bir görüş olan seneye de giyer görüşü, okul ayakkabısı seçiminde doğru bir görüştür. Her tür okul ayakkabısı seçiminde çocuğun ayak numarasının bir numara büyüğünün alınması, rahat kullanım açısından gereklidir.
  • Okul için en az 2 adet ayakkabı olması gerekir. Her gün aynı ayakkabının giyilmesi, zaman içinde ayakkabının formunun bozulmasına, koku yapmasına ve ayağı rahatsız etmesine neden olacaktır.
  • Mümkünse okul için bir adet de spor ayakkabı satın alınması gerekir. Her gün klasik ayakkabı giymek ayakların hava almasını engelleyip zamanla mantar oluşmasına neden olabilir.
  • Ayakkabı seçerken mutlaka taban kısmının hafif kalın olmasına dikkat edin. İnce tabanlı ayakkabılar ayakların taşlar ile temas etmesine neden olup zarar verebilir.
  • Mutlaka satın almadan önce çocuğa denetilmesi gerekir. Bazı çocukların ayakları farklı numaralarda olabilir ya da kalıplar uymayabilir. Bu nedenle ayakkabı satın alırken mutlaka denenmesi, biraz yürünmesi, ayaklar rahat ediyorsa satın alınması gerekir.
  • Okul için giyilen ayakkabıların dönüşümlü olarak kullanılması gerekir. Ayakkabı sayısına göre en fazla iki gün üst üste aynı ayakkabının giyilmesi gerekir.
  • Çocuğun spor yaparken kullandığı ayakkabı ile okul için kullandığı günlük ayakkabısı farklı olmalı. Spor için kullanılan ayakkabılar, günlük olarak da kullanıldığında ayaklarda sıkıntıya yol açabilir.
  • Spor ayakkabı seçerken çocuğun yaptığı spor aktivitesine göre ayakkabının seçilmesinde fayda vardır. Zıplama ve hoplamanın fazla olduğu aktiviteler için spor ayakkabı seçerken biraz kalın tabanlı ayakkabılar tercih edilmeli. Koşu ve hızlı hareket etmenin gerektiği spor dalları içinse daha ince tabanlı elastik yapılı spor ayakkabılar tercih edilmelidir.

Okul ayakkabısı seçerken yukarıdaki maddelere dikkat edildiğinde daha sağlıklı bir seçim yapılabilir. Çocukların bütün gün okulda ayaklarının içinde bulunacağı ayakkabıları seçerken konforlu, kullanışlı ve rahat olmasına mutlaka dikkat edilmesinde fayda vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir