Örgü Maske Aparatı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Örgü Maske Aparatı

Örgü maske aparatı maske kullanmanın zorunlu olduğu bu günlerde kulakların korunması için bir aparattır. Pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu aparatları, örerek ya da kumaştan dikerek hazırlayabilirsiniz. Örgü maske aparatını isterseniz şiş ile isterseniz de tığ ile örerek hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda iki şiş ile örgü maske aparatı yapımının detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Örgü Maske Aparatı

Pandemi sürecinde kullanılması zorunlu olan tek kullanımlık ya da bez maskeler sürekli kullanılmasından dolayı kulak arkasında kızarıklığa neden olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için ya da baş örtüsü üzerinden maskeleri rahatça takmak için özel tasarlanan aparatlardan kullanabilirsiniz. Bu aparatları hazır olarak satın alabileceğiniz gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Evde kendi maske aparatınızı kendiniz hazırlamak için artık iplerden yararlanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet düğme
  • İstediğiniz renkte ip
  • İpin kalınlığına uygun şişler

Hazırlanışı

Örnek olarak hazırladığımız maske aparatını 3,5 numara şişler ile hazırladık. Sizler elinizde bulunan şişler ya da iplere göre ilmek sayısını artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Örgü maske aparatı için 25 ilmek atarak örgüye başlayın. Baştan ilk 5 ilmeği düz olarak örün. Sonrasında gelen 15 ilmeği, bir ters, bir düz şeklinde lastik olarak örün. En son kalan 5 ilmeği yeniden düz olarak örün. Bu şekilde 5-6 sıra örün. Aparat istediğiniz uzunluğa gelince tek sırada ilmeklerin hepsini kesin. Hazırladığınız aparatın düz olarak ördüğünüz başına ve sonuna birer düğme dikin.

Hazırladığınız örgü maske aparatını başınızın arka kısmına elinizle yerleştirin. Maskeyi yüzünüze takıp diktiğiniz düğmelerden lastik kısımlarını geçirin. Aynı şekilde bir parça kumaşı dikerek ve iki yanına düğme yerleştirerek de maske aparatı hazırlayabilirsiniz. Kumaş olarak hazırladığınızda kumaşların esnek olmasına dikkat edin. Aparat uzunluğunu baş ölçünüze göre belirleyebilirsiniz. Çocuklar için hazırlıyorsanız uzunluğun daha kısa olması gerektiğini unutmayın.

Örgü maske aparatını hazırladıktan sonra isterseniz üzerine değişik malzemeler ile süslemeler yapabilirsiniz. Kullandığınız bez maskelerin renk ve desenlerine uygun olarak farklı farklı örgü ve kumaş maske aparatı hazırlayabilirsiniz.

Örgü maske aparatının yapım aşamalarını detaylı şekilde Youtube kanalımdaki videomda bulabilir, sizler de kendiniz ve sevdikleriniz için bu kullanışlı aparatlardan hazırlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir