Peluş Oyuncaklar Nasıl Temizlenir
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Peluş Oyuncaklar Nasıl Temizlenir

Peluş oyuncaklar nasıl temizlenir sorusu, hem çocuklu evlerde hem de peluş oyuncak seven yetişkinlerin bulunduğu evlerde sıklıkla konu olmuştur. Tüylü, yumuşacık yapıları olan bu oyuncaklar, farklı büyüklüklerde ve renklerde karşımıza çıkıyor. Hem çocukların, hem yetişkinlerin çok sevdiği peluş oyuncaklar, diğer oyuncaklara göre daha fazla bakteri ve toz barındırır. Düzenli bakımları yapıldığında üzerinde oluşan kir ve tozların daha derine işlemeden uzaklaştırılması sağlanabilir. Bu yazımızda sizlerle rutin peluş oyuncak temizliği hakkında püf noktalarını paylaşacağız.

Peluş Oyuncaklar Nasıl Temizlenir

Sevimli bir ayıcık, yumuşacık bir tavşan ya da tüylü bir köpeği kim sevmez ki… Canlı beslenmesi mümkün olmayan sevilen hayvanların peluş oyuncak halleri de kendileri gibi sevimli ve yumuşaktır. Severek satın alınan bu oyuncaların ömürlerinin uzun olması ve her zaman temiz kalmaları için rutin temizliklerinin yapılması gerekir. Evin durumuna ve oyuncakların kirlenmelerine göre ayda bir ya da iki kere tüm peluş oyuncakları aşağıdaki yöntem ile temizleyebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 4 adet kabartma tozu
  • 1 adet plastik yıkama poşeti
  • 1 adet diş fırçası ya da banyo fırçası

Temizlik Yapımı

Plastik yıkama poşetleri ağız kısımları kilitli olan poşetlerdir. Bu poşetlerin içine oyuncakların büyüklüklerine göre bir ya da daha fazla peluş oyuncak koyabilirsiniz. Oyuncakları poşet içine koymadan önce güzelce ıslatın. Sonrasında poşeti tamamen kaplamayacak şekilde içine yerleştirin. Poşetin yarısına kadar su doldurun. Üzerine kabartma tozlarını açıp ekleyin. Poşetin ağız kısmını sıkıca bağlayın. Bu şekilde yaklaşık 7-8 dakika çalkalayın. Sonrasında oyuncakları poşet içinden çıkarıp fırçalayın. Temizlendiğinden emin olana kadar oyuncakları güzelce fırçalayın. Daha sonra oyuncakları kurumaya bırakabilirsiniz.

Peluş oyuncak lekeleri kabartma tozu ile temizlenme yöntemi ile kolaylıkla çıkacaktır. Temizleme aşamasında kimyasal malzeme kullanılmadığı için çocukların sağlığı için de olumlu etkisi vardır. Peluş oyuncaklarda leke oluştuğunda kalıcı olmaması için vakit kaybetmeden hemen suya bastırılması gerekir. Soğuk su içinde 5 dakika kadar beklettikten sonra leke üzerine kabartma tozu serpebilirsiniz. Biraz beklettikten sonra fırçalayarak lekeden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Peluş oyuncakların tozlanması ve çabuk kirlenmesini önlemek için oynanmadığı zaman naylon poşetler içinde saklayabilirsiniz.

Polar Nasıl Temizlenir * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir