Pet Şişe Kapaklarından Bardak Altlığı Yapımı
Geri Dönüşüm Kendin Yap Videoları

Pet Şişe Kapaklarından Bardak Altlığı Yapımı

Pet şişe kapakları geri dönüşüm çalışmalarında sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Kimi zaman ortası delinerek tekerlek olarak kullanılan, kimi zaman kenarları açılarak çiçek şeklinde kullanılan pet şişe kapaklarını bugün bardak altlığı olarak hazırlayacağız. Herkesin kolaylıkla evinde yapabileceği çalışmanın detayları için pet şişe kapaklarından bardak altlığı yapımı başlıklı Youtube videomuzu da inceleyebilirsiniz.

Pet Şişe Kapaklarından Bardak Altlığı Yapımı

Renkli renkli pet şişe kapakları ile harika bardak, fincan altlıkları hazırlamak mümkün. Kapakların eritilip birbirine yapışması ile hazırlanan bu çalışma için az malzeme gereklidir. Her hangi bir el becerisine sahip olmayı gerektirmeyen bu çalışma için aynı renkte kapaklar kullanabileceğiniz gibi farklı renkte kapaklardan da yararlanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Kapak büyüklüklerine ve yapacağınız şekle göre 7-8 adet pet şişe kapağı ( Yağ şişesi kapakları da olur )
  • Yüksek ısı veren ütü
  • Pişirme kağıdı
  • Parlak pullar
  • Aseton
  • Bir parça pamuk ya da bez

Pet Şişe Kapaklarından Bardak Altlığı Nasıl Yapılır

Çalışma için ilk olarak pet şişe kapakları üzerindeki marka yazılarını aseton ile çıkarın. Ardından pişirme kağıdı üzerine kapakları yerleştirin. İsterseniz kapaklar ile çiçek yapabilir, isterseniz baklava ya da kare şeklinde de desenler hazırlayabilirsiniz. İstediğiniz şekle göre kapakları yerleştirdikten sonra üzerini yağlı kağıt ile kapatın. Ütü ısısını maksimum düzeye getirip kapaklar üzerine koyun. Hafif bastırıp yerinden oynatmayın. Arada bir ütüyü kaldırıp kapakların eriyip erimediğini kontrol edin. Kapaklar istediğiniz inceliğe gelince tersini çevirip bir kere de tersinden ütülemeye yapın. Bu tarafta düzeldiğinde pulları gelişigüzel şekilde kapaklar üzerine serpin. Pulların yapışması için kısa süreli yeniden ütüyü bastırın. Kapakların çabuk soğuması ve pulların iyice yapışması için üzerine soğuk su dolu bir kap, şişe ya da borcam koyun. Soğuyunca bardak altlığınızı hemen kullanabilirsiniz.

Pet şişe kapağından bardak altlığı yapımının ilk aşamasından sonra isterseniz süsleme için farklı malzemeler de kullanabilirsiniz. Akrilik ya da sprey boya ile bardak altlığını boyayabilir, kenarlarına boncuk, kurdele, eva parçaları, ip parçaları gibi farklı malzemeler ile süsleme yapabilirsiniz. Çalışmanın detaylarını incelemek için kanalımızdaki videomuza göz atabilirsiniz.

Pet Şişe Kapağı ile Çiçek Yapımı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir