Pet Şişeden Marakas Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Pet Şişeden Marakas Yapımı

Pet şişeden marakas yapımı hem geri dönüşüm, hem okul öncesi etkinlik olarak uygulanabilecek bir çalışmadır. Çocuklar için evde hazırlanabilecek müzik aleti denildiğinde ilk akla gelen bu alet, sap kısımlarından tutulup sallanarak ses çıkarır. Tempo tutmak için kullanılan bu aleti tekli ya da ikili olarak kullanmak mümkün. Çocukların da hayal güçlerini ve el becerilerini geliştirmek için yapabilecekleri bu çalışmanın detaylarını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Pet Şişeden Marakas Yapımı

Pet şişe ile marakas yapımı için evde bulunan malzemeleri kullanabilirsiniz. Çalışmamızda kullandığımız malzemelerden sizin yok ise yerine geçebilecek benzer malzemeler de kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Küçük pet şişe
  • Pet şişenin kapağı
  • Küçük boyutta renkli poşet
  • İnce bir lastik ya da lastik toka
  • Makas
  • Bir parça yapışkanlı eva
  • Desenli, renkli bantlar
  • Kalem
  • Mercimek, bulgur ya da pirinç

Hazırlanışı

İlk olarak pet şişenin kapağını açıp içine mercimeği koyun. Kapağını sıkı şekilde kapatın. Küçük poşetin içine alın. Masa üzerinde şişenin etrafına poşeti sarın. Yan kısmından çözülmemesi için 2-3 yerinden desenli bant ile şerit şeklinde sarın. Poşetin pet şişeden ayrılmayacağından emin olun. Şeritleri yaptıktan sonra pet şişenin alt kısmına uygun büyüklükte bir yuvarlak eva kesin. Kestiğiniz bu evayı pet şişenin altına yapıştırın. İsterseniz eva üzerine gülen bir yüz ya da başka bir desen çizebilirsiniz. Poşetin kapak kısmına gelen yerlerini makas ile keserek püsküller yapın. İsterseniz kesmeden olduğu gibi de bırakabilirsiniz. İşte yepyeni bir müzik aletiniz oldu…

Pet şişeden marakas yaparken içine koyacağınız malzemelere göre ses çıkaracağını unutmayın. İnce taneli malzemeler koyduğunuzda marakasın daha az sesi çıkacak, iri taneli malzemeler ile daha fazla sesi çıkacaktır. Pet şişelerin dış kısımlarını isterseniz poşet yerine başka malzemeler ile de kaplayabilirsiniz. Desenli, renkli kağıtlar, defter kapları, eva, kumaş ya da krapon kağıdı ile kaplama yapabilirsiniz. Kaplama ve süsleme sırasında çocuğunuzun sevdiği desenler ve renkleri kullanarak onun daha çok hoşuna gidecek müzik aletleri hazırlayabilirsiniz. Bu marakastan iki adet yaparak daha kolay ritim tutabilirsiniz. Çalışmanın detayları için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=AF0J-XiFMOM

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir