Pet Şişeden Sabunluk Yapımı
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları, Nasıl Yapılır

Pet Şişeden Sabunluk Yapımı

Pet şişeden sabunluk yapımı isteyen herkesin evde rahatlıkla uygulayabileceği bir geri dönüşüm çalışmasıdır. El sabunlarının koyulduğu sabunluklardan evde kendiniz yapmak isterseniz bu yazımızda bahsedeceğimiz uygulamayı yapmayı deneyebilirsiniz. Pet şişe ile yapacağınız sabunluk zarif ve şık görünümünün yanı sıra az yer kaplaması bakımından da hoşunuza gidebilir. Evde biriken pet şişeler varsa ve siz bunları nasıl değerlendirebileceğinizi düşünüyorsanız bunlarla sabunluk yapabilirsiniz. Pet şişeden sabunluk yapmak için ihtiyacınız olan malzemelerin listesini ve uygulamanın videolu anlatımını aşağıda bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Sabunluk Yapımı

Evde pet şişeden sabunluk yapmak dışarıdan bakıldığında zor bir çalışma gibi görünebilir. Sabunluk yapmak için pet şişenin doğru yerini kullanırsanız uygulamayı hiç zorlanmadan yapabilirsiniz. 1, 2 ya da 2,5 litrelik pet şişelerin yapışkanlı etiket bulunan düz kısımlarını sabunluk yapımında kullanmanız gerekmektedir. Pet şişeden yapacağınız şeffaf sabunluğu zevkinize göre süsledikten sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane pet şişe
  • Kalem
  • Makas
  • Yapıştırıcı

Bunların dışında yapacağınız sabunluğu süslemek için istediğiniz renkte akrilik boya kullanabilirsiniz. İsterseniz benim yaptığım gibi oje ile de süsleme yapabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bağlı.

Pet Şişeden Sabunluk Nasıl Yapılır?

Pet şişe ve diğer malzemeler hazır ise sabunluk yapmak için aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yeterlidir.

  • İlk olarak pet şişenin üzerindeki yapışkanlı etiketi güzelce çıkarın. Şişeyi yıkayıp kuruladıktan sonra bunun üzerindeki düz yere kalem ile yarım U şeklinde biz çizgi yapın.
  • Diğer tarafa da aynı şekilde çizgi yaptıktan sonra bu çizgilerin üzerinden makas ile geçerek güzelce kesin.
  • Bunu yaptığınızda ortaya içi oyuk bir plastik parçası çıkacak.
  • Sonraki aşamada kalan plastik parçayı makas ile keserek küçültüp bunu sabunluğun altına ayak olacak şekilde güzelce kedin.
  • Bu iki parçayı yapıştırarak sabunluk yapımını tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada isterseniz benim yaptığım gibi koli bandı da kullanabilirsiniz.
  • Son olarak akrili boya ya da oje ile sabunluğun üzerine puantiyeler yaparak süsleyebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra pet şişeden kalemlik kullanıma hazırdır. İsterseniz bu uygulamayı renkli pet şişeler kullanarak da yapabilirsiniz. Bu şekilde sabunluğa herhangi bir süsleme yapmadan, parçaları birbirine yapıştırarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kolay geri dönüşüm çalışmasını siz de evde denemek isterseniz aşağıda paylaştığımız, pet şişeden sabunluk yapımı videolu anlatım bu konuda size ilham verebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir