Pet Şişeden Şekerlik Yapımı
Geri Dönüşüm, Kendin Yap Videoları

Pet Şişeden Şekerlik Yapımı

Pet şişeden şekerlik yapımı ile hem atılacak olan malzemeleri değerlendirebilir, hem de eviniz için kendi zevkinize göre tasarladığınız bir şekerlik hazırlayabilirsiniz. Doğaya bırakıldığında zaman içinde canlılar için zararlı hale gelen pet şişeleri, atmadan geri dönüşüm çalışmalarında değerlendirebilir. Geri dönüşüm çalışmaları ile elde ettiklerinizi dekoratif amaçla evinizin bir köşesine koyabilir, kullanabilir ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Hatta farklı tasarımlar ortaya çıkararak geri dönüşüm projelerinizden elde ettiklerinizi satarak gelir bile elde edebilirsiniz. Boya ve değişik malzemeler ile süsleyip farklılık katarak satışını yapabileceğiniz geri dönüşümlerden olan pet şişeden şekerlik yapma çalışmasını en basit şekli ile sizlerle paylaştık. Siz kendi hayal gücünüz ve elinizde bulunan malzemelere göre çalışmayı hazırlayabilir, farklı şekerlikler ortaya çıkarabilirsiniz.

Pet Şişeden Şekerlik Yapımı

Pet şişeden şekerlik yapmak için ana malzememiz olan pet şişelerden aynı büyüklükte iki adet olması gerekir. Bu iki şişenin sadece alt kısımlarını keserek kullanmanız yeterli olacaktır. Kalan orta ve üst kısımlarını ise başka geri dönüşüm projelerinde malzeme olarak kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet pet şişe
  • Makas
  • Falçata
  • Silikon tabancası ya da güçlü bir yapıştırıcı
  • Ponpon
  • Farklı renklerde kurdeleler

Yapılışı

Pet şişeden şekerlik yapmak için ilk olarak şişeleri kesin. Şekerlik kapağı için şişenin dip kısmının kesip çıkarın. Şekerliğin kendisi içinse biraz daha yüksek olarak dipten ortalarına doğru kesin. Hazır olan iki parçayı istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Biz çalışmamızda süsleme için kurdele ve ponpondan yararlandık. Şekerliğin kapak kısmı için bir adet ponponu silikon ilk yapıştırın. Ardından kapat etrafına yine silikon yardımı ile şerit şeklinde kurdele yapıştırın. Şekerliğin alt kısmına da aynı şekilde şerit olarak kurdele yapıştırın. Kurdelelerin yapışma yerlerini kapatmak ve kapak ile şekerliğin birbirine birleşik olmasını sağlamak için küçük bir kurdele yardımı ile birbirlerine yapıştırın.

Pet şişeden şekerlik yapımı resimli anlatım aşamalarını uygulayarak siz de kendi şekerliğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız şekerliği akrilik boyalar ile renklendirip daha şık tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Sıcak silikon pet şişelerin yapısını bozabileceği için soğuk silikon kullanabilir ya da sıcak silikonu çok dikkatli ve az bir şekilde kullanabilirsiniz.

Pet Şişeden Şekerlik Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Şekerlik Yapımı Resimli Anlatım

https://www.youtube.com/watch?v=h0C3l24P7wQ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir