Pırasanın Faydaları Nelerdir
Nedir

Pırasanın Faydaları Nelerdir

Pırasanın faydaları nelerdir bu sebzenin yemeğini ve böreğini sevenlerin merak ettiği sorulardan birisidir. Ülkemizde sevilen sebzelerden birisi olan pırasanın, yemeği, salatası ve böreği yapılıyor. Salata ve yemeklerde tek başına kullanılabilen bu sebze aynı zamanda diğer sebzeler ile birlikte de karıştırılıp kullanılabiliyor. Zeytinyağlı yemeği soğuk olarak da tüketilen pırasanın faydaları hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pırasanın Faydaları Nelerdir

Romalılar zamanında uyku getirme ve sakinleştirici özelliği keşfedilen pırasa, akşam yemeklerinden sonra bir tabak olarak tüketilip uyku düzeni sağlanırmış. O zamanlardan günümüze kadar gelen pırasanın yemeği, salatası ve böreği hazırlanıp tüketilebiliyor. Her yörede farklı sebzeler ile birlikte de kullanılan pırasa, genel sağlık için son derece faydalıdır. Farklı çeşitleri bulunan pırasanın ülkemizde en çok tereyağlıbaşlı türü yetiştiriliyor.

Pırasanın faydaları maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Pırasanın içeriğindeki kalsiyum ve magnezyum mineralleri kas ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Özellikle gelişme çağındaki gençler ya da hamile kadınların bebeklerinin kemik gelişimleri için pırasa tüketilebilir.
  • Pırasa, içeriğinde yağ barındırmaz. Bu özelliğinden dolayı düşük kalori değerine sahiptir ve kilo vermek isteyen, kilo kontrolü sağlamak isteyenler için ideal bir besindir.
  • Kanda bulunan homosistein seviyesi yükseldiğinde kalp ve damar hastalıkları daha fazla ortaya çıkar Kandaki bu maddenin seviyesinin düşürülmesinde pırasa önemli yere sahiptir.
  • Tüketilen besinler vücutta toksinlere neden olur. Oluşan bu toksinlerin vücuttan atılması için pırasa gibi antioksidan özelliği olan sebzeler tüketilebilir.
  • Uyku düzensizliği ve problemlerin ortadan kaldırılmasında etkilidir. Beynin uyuşmasını sağlayan pırasa, uyku öncesinde tüketildiğinde daha kolay uykuya dalmayı sağlar.
  • Hemoglabin seviyesi düşük olan bireylerde kansızlık meydana gelebilir. Bu maddenin seviyesinin yükselmesi için kişinin düzenli olarak günlük belirli bir miktar demir alması gerekir. Günde bir tabak pırasa yemeği, hemoglabin seviyesinin düzenlenmesini sağlayacaktır.
  • Pırasanın antiseptik özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde vücuda giren enfeksiyonlu hücreler ile savaşır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Özellikle kış aylarında daha fazla rastlanan hastalıklara karşı doğal bir koruyucu özelliği vardır.
  • İçeriğindeki folik asit sayesinde stres, depresyon ve yorgunluğa bağlı hastalıkların yaşanmasını azaltır.
  • Sindirim ve mide sorunları için pırasa olumlu etkiye sahiptir.

Yukarıda belirttiğimiz pırasanın faydaları dışında bilinen bir kaç zararı da vardır. Pırasanın zararları fazla tüketildiğinde ortaya çıkar. Güçlü bir idrar söktürücü olduğundan fazla tüketildiğinde vücuttaki su miktarının azalmasına neden olur. Ayrıca sindirim sisteminin fazla çalışmasına neden olup ishal sorunu yaşanmasına neden olabilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için düzenli tüketimde bile pırasanın miktarına dikkat edilmesinde fayda vardır.

Pirinçli Pırasa Yemeği Tarifi * Tıklayınız

Ekşili Pırasa Yemeği * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir