Ramazanda Cilt Bakımı
Cilt Bakımı, Güzellik

Ramazanda Cilt Bakımı

Ramazanda cilt bakımı yapısı çabuk bozulan ciltler için son derece önemlidir. Ramazan ayında değişen beslenme düzeni, gün içinde alınan su miktarı, uyku düzeni ve daha pek çok faktör, cildin doğal yapısının bozulmasına neden olabilir. Ramazan ayı boyunca cildin doğal yapısının bozulmaması için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda sizlerle Ramazanda cilt bakımı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri paylaşacağız.

Ramazanda Cilt Bakımı

Ramazan ayında beslenme düzenindeki değişiklik ve susuzluk nedeni ile ciltte sarkma, kırışıklık ve solgun bir görüntü ortaya çıkabilir. Cildin bu değişimlerden etkilenmemesi için dikkat edilmesi gerekenler maddeler halinde şu şekildedir…

  • Su, beden sağlığı gibi cildin sağlığı için de büyük önem taşıyor. Ramazan ayı boyunca günlük tüketilmesi gereken su miktarını tüketememek cildin kuruması ve çatlamasına neden olabilir. Bunu önlemek için iftardan sahur sonuna kadar aralıklı olarak en az 1,5-2 litre kadar su tüketilmesi gerekir.
  • Kuru ciltler, Ramazan’da yeterli miktarda nem alamadığı için daha da fazla kuruyabilir. Bunu önlemek için cildinize uygun nemlendirici kremler ve losyonlar kullanmanız gerekebilir. Özellikle geceleri yatmadan önce kullanacağınız gece nemlendiricileri gün içinde de cildin nem dengesinin korunmasını sağlayacaktır.
  • Yağlı bir cildiniz varsa ve normalde nemlendirici kullanmıyorsanız bile Ramazan ayında nemlendirici kullanmanız gerekebilir. Bunun için nemlendirici oranı düşük krem ya da losyonları tercih edebilirsiniz.
  • Yeterli derecede alınmayan vitaminler, Ramazan ayında cildin kendi kendini temizleme mekanizmasını bozabilir. Bunun için özel olarak cilt temizlik ürünleri kullanmanız gerekebilir. Yağlı bir cildiniz varsa yüz temizleme jeli, kuru cildiniz varsa süt formunda temizleyiciler kullanabilirsiniz.
  • Uyku cildin önemli ihtiyaçlarından birisidir. Ramazan ayında sahura kalkmak ve uykunu bölünmesinden kaynaklanan yetersiz uyku sorunu cildin yaşlanmasına ve kırışmasına neden olabilir. Bu nedenle Ramazan ayında uyku düzenini sahur vakitlerine göre ayarlamak gerekir.
  • Şeker, sigara ve katkı maddesi içeren gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
  • Yaşlanma karşıtı antioksidan vitaminler tüketin. Bu antioksidan vitaminler, A, C ve E vitaminleridir. Kırmızı ve turuncu renkli meyve sebzelerde bu vitaminler bol miktarda bulunur.
  • Ramazan ayında yapılan beslenme hatalarından dolayı tırnak, saç ve cilt sağlığı olumsuz etkilenir. Cildin de olumsuz etkilenmemesi için kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, susam, kabak çekirdeğini bol miktarda tüketin.

Yukarıda verdiğimiz maddelere dikkat ederek siz de Ramazanda doğru cilt bakımı yapabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir