Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir
Güzellik, Saç Bakımı

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir

Fön makinesi, saç düzleştirici, saç şekillendirici kullanımı ve diğer dış faktörlerden etkilenerek kırılan saçların onarılması için özel bakıma ihtiyaç vardır. Uçları ayrılıp çatallaşarak kötü bir görüntü oluşturan ya da koparak dökülmeden dolayı bir türlü uzamayan saçlar için kırıklara iyi gelen yöntemler uygulanabilir. Merak eden ve uygulamak isteyenler için saç kırıklarına ne iyi gelir sorusundan yola çıkarak saçların kırılmasını önleyen ve onaran malzemeleri araştırdık.

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir

Saç kırılması ya da koparak dökülmelerin önüne geçmek için doğal malzemeler ile saçları beslemek mümkün. Beslenerek güçlenen saçlar için etkili maddeleri ayrıntılı olarak inceleyelim…

Yumurta

Saç bakımında önemli bir yere sahip olan yumurtayı değişik malzemeler ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Saç kırıkları için yumurta maskesi yaparken 1 adet yumurtanın akı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, badem yağı ve balı karıştırın. Homojen kıvam alıp maske haline gelen karışımı hafif nemli saçlara uygulayın. Özellikle saç uçlarına bu maskenin yayılmasını sağlayın. Bu şekilde 30-45 dakika arasında saçlarınızda maskeyi bekletin. Sonrasında saçlarınızı durulayıp yıkayın. Haftada 1 ya da 2 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bal

Bal da saç kırıklarının önlenmesi ve oluşan kırıkların onarılması için etkili bir maddedir. Balı saç kırıkları için uygularken lor ekleyebilirsiniz. Saçlarınızın gürlüğü ve uzunluğuna göre belli bir miktar bal ve loru karıştırın. Bu karışım ile saçlarınıza masaj yapın. Yaklaşık 15-20 dakika kadar saçlarınızda karışımı beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Saçlarınıza parlaklık katarak kırıklardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Krema

Daha çok pasta, tatlı ve bazı yemeklere eklemekte kullanılan krema, saçlar için de olumlu etkiye sahiptir. Yarım bardak süt ile 1 yemek kaşığı kremayı karıştırın. Karışım homojen kıvam alınca saç uçlarınıza uygulayın. Saçlarınızda karışımı 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayıp yıkayabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Saçlarınıza jojoba yağı ile masaj yapabilirsiniz. Saçların beslenmesi, yumuşaması ve parlak olmasında etkili olan jojoba yağını saç kremi ya da şampuanınıza karıştırıp kullanabilirsiniz.

Mayonez

Ana malzemelerinden birisi yumurta olan mayonez, saç kırıkları için etkilidir. Saç uçlarındaki kırıklar için bir miktar mayonezi elinize alıp masaj yaparak sürebilirsiniz. 20 dakika kadar süre ile saçlarınızda bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayıp şampuanlayarak saçlarınızdan arındırabilirsiniz.

Papaya

Biraz yoğurt ve olgun bir papayayı mutfak robotu içine alın. Püre haline gelene kadar karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayıp 30 dakika kadar bekletin. Sonrasında soğuk su ve şampuan ile saçlarınızı yıkayıp durulayın. Haftada 2 ya da 3 kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Hint Yağı

Aynı miktarda Hint yağı, zeytinyağı ve hardalı karıştırın. Oluşan karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayın. 1 saat kadar saçlarınızda bekletip her zaman kullandığınız şampuan ve saç kremi ile yıkayın.

Avokado

Bir adet avokadoyu ezip püre haline getirin. Biraz zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ekleyip karıştırın. Saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Temiz bir havlu ya da bone ile saçlarınızı kapatın. Yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı durulayıp yıkayabilirsiniz.

Muz

Muz saç sağlığı için önemlidir. Bir adet olgun muz, 1 yumurta akı, 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı sütü karıştırıp macun haline getirin. Oluşan bu macunu saçlarınıza masajla uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın.

Bira

Saç kırıkları için en hızlı ve etkili çözümlerden birisi biradır. Saçlarınızı 2-3 dakika biraz ile yıkayıp kırıklardan kurtulabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, saç kırıkları dışında çok sayıda saç sorununun çözümü için kullanılabilir. Aloe vera jelini ilk sıktıktan sonra saçlarınıza uygulayın. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletip saçlarınızı durulayın.

Yukarıdaki saç kırılması için doğal çözümler belirttiğimiz şekilde düzenli olarak kullandığınızda saçlarınızdaki kırıkların azaldığını görebilirsiniz. Daha sağlıklı, güçlü ve uzun saçlar için bu doğal malzemeleri ve maske tariflerini denemenizi öneririz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir